Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Przeszczepy w innych miastach
#1
Ja też zdecydowałam się na przeszczep komórek w leczeniu SM. Czy mógłby mi ktoś podpowiedzieć, czy taki zabieg wykonywany jest w Lublinie czy tylko w Katowicach? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedz.
Odpowiedz
#2
Ja słyszałam tylko o Katowicach, ale może coś się zmieniło.
Odpowiedz
#3
Mimo bardzo obiecujących wyników - przeszczep w leczeniu SM to ciągle metodą eksperymentalną w Polsce, dlatego nie jest wykonywana powszechnie. Tak jak napisała mufa, Katowice są chyba jedynym ośrodkiem, które wykonują dokładnie taką procedurę. A na pewno - ośrodkiem z największym doświadczeniem w tej materii w Polsce.
Niektóre szpitale prowadzą (także jako leczenie eksperymentalne) leczenie komórkami macierzystymi, które nie jest przeszczepem. W zależności od placówki - metody są różne. Wiem, że takie programy były/są prowadzone m.in. w Warszawie i Olsztynie.
Odpowiedz
#4
(17-01-2018, 18:07)Ewa napisał(a): Ja też zdecydowałam się na przeszczep komórek w leczeniu SM. Czy mógłby mi ktoś podpowiedzieć, czy taki zabieg wykonywany jest w Lublinie czy tylko w Katowicach? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedz.
Odpowiedz
#5
Tak jak jest napisane u góry. Tylko Katowice w Polsce prowadzą całą procedurę. W Gdańsku coś słyszałam o leczeniu komórkami, ale to nie to samo, podobno w Gdańsku jest skuteczność zerowa.
Byłam na kwalifikacjach miesiąc temu i tam też lekarze powiedzieli, że tylko oni, w Katowicach, to wykonują.
A w czwartek kładę się na oddział Uśmiech Pierwszy etap. I chyba zaczynam się bać Oczko

A i nie nazwałabym tego metodą eksperymentalną, brzmi to strzasznie. A przecież w Ameryce robią to od ponad 20 lat! I to często odrazu po rozpoznaniu choroby. Im wczesniej tym lepiej. Poza tym, czy naprawdę polski fundusz zdrowia płaciłby za metodę eksperymentalną?

Pozdrawiam Uśmiech
Odpowiedz
#6
W Gdansku nie robia przeszczepow w żadnym wypadku. Wczoraj rozmawialam z moim lekarzem prowadzacym na ten temat. Sama jestem na przeszczep zdecydowana. Dowiedzialam sie ze jezeli jestem obieta leczeniem (interferonem) po takim przeszczepie przestaje miec dostep do lekow na NFZ. W Olsztynie sa wykonywane przeszczepy u osob z SM tyle ze kwalifikuja osoby juz w gorszym stanie. Ja czekam na odpowiedz z Katowic. Wyslalam im cala dokumentacje i z tego co wiem kwalifikuja osoby u ktorych choroba trwa nie wiecej niz 10 lat drugi ich warunek ze osoba musi byc samodzielna natomiast trzeci to osoba ktora chce miec przeszczep musi byc po swiezym  rzucie. Ja ostatni mialam 3 lata temu. Pozostaje mi tylko czekac na odpowiedz.
Odpowiedz
#7
@natalia znam chłopaka który miał przeszczep w Gdańsku, i jedna pani neurolog tez coś takiego wspomniała. Generalnie nie będzie to jakiś atak teraz w stronę neurologów. Ale jak ja powiedziałam neurologowi w swoim programie leczniczym ze interesuje się przeszczep to stwierdzili ze w Polsce w ogóle się tego nie robi, a już na pewno nie na NFZ, i upierali się przy tym. Z tego doświadczenia stwierdzam ze wiedza lekarzy w Polsce na temat przeszczepów komórek w SM jest licha, niektórych lekarzy ?a jeśli chodzi o niedawny rzut to nie jest to konieczne aby zakwalifikować się do leczenia. Ja miałam ostatni rzut ponad 4 lata temu ::? a tymczasem pozdrawiam z oddziału hematologii w Katowicach ?
Odpowiedz
#8
Szczerze mówiąc, ja też nie słyszałam o przeszczepach dla chorych na stwardnienie rozsiane w Gdańsku, a staram się być na bieżąco w SM-owych tematach w Trójmieście. Ale oczywiście mogło mi coś umknąć. Uśmiech

Trzymam mocno kciuki za jak najlepsze efekty przeszczepu! Sądzę, że wiele osób jest bardzo ciekawych spostrzeżeń kolejnej osoby na temat tej metody leczenia SM, więc gdybyś dzieliła się nimi na forum - byłoby wspaniale! Uśmiech

Ps A gdzie się leczyłaś w Trójmieście?
Odpowiedz
#9
Ja się leczyłam w Poznaniu. A kilka miesięcy temu rozmawiałam z chłopakiem który miał przeszczep wgdansku, ale mówił ze Gdańsk ma prawie ze zerowa skuteczność. To może przestali.
Oczywiście ze wszystko opisze Uśmiech nie zostawię Was w niewiedzy Uśmiech wszystko sobie zapisuje dzień po dniu i chce potem zgrać to w całość, aby było w jednym miejscu Uśmiech
Odpowiedz
#10
Hmmm, a wie ktoś od czego może zależeć skuteczność takiego przeszczepu?
" I don't mean to sound bitter, cold or cruel, but I am, so that's how it comes out" - Bill Hicks
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości