Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Potwierdzenie diagnozy, gdzie się najlepiej kierować?
#1
Witam wszystkich,

piszę w związku z moim Tatą, lat 56. W ubiegłym tygodniu pojawiła mu się nagle przesłona (od góry) pola widzenia lewego oka. 
Było to poprzedzone drobną infekcją wirusową i kilkoma dniami bólu głowy.
Do tej pory poza stanem przedcukrzycowym (glukoza 117 na czczo) nic mu nie dolegało.

Zostało wykluczone podłoże związane z oczami, USG doppler naczyń szyjnych wykazał, że naczynia krwionośne są w stanie idealnym, cholesterol nisko.
Do dziś przesłona tak w 40-50% ustąpiła.

Wykonano badanie Angio-MRI:

"Badanie wykazało prawidłowy obraz głównych pni tętniczych i ich rozgałęzień. Żyły powierzchowne i głębokie mózgowie oraz zatoki opony twardej wykazują prawidłowy sygnał przepływu, malformacji naczyniowych nie uwidoczniono.
W sekwencjach przeglądowych w istocie białej okołokomorowej oraz podkorowej około dziesięciu zmian demielinizacyjnych wielk. do 10 mm, z których część układa się prostopadle do komór bocznych - wskazane pogłębienie diagnostyki w kierunku SM.
Poza tym zmian ogniskowych w obrębie mózgowia w sekwencjach przeglądowych nie uwidoczniono. Układ komorowy nadnamiotowy nieposzerzony, symetryczny, bez przemieszczeń w linii środkowej."

Był u konsultacji u neurologa, który zlecił diagnostykę szpitalną - rezonans z kontrastem, badanie odcinka szyjnego z rdzeniem kręgowym w celu potwierdzenia diagnozy.

Stąd mam do Was pytanie - gdzie najlepiej się zgłosić. Tato jest z Sanoka, jednak ani koszty ani odległość nie są ograniczeniem. Doświadczenie mnie nauczyło, że najważniejsi są dobrzy specjaliści. Stąd mam ogromną prośbę o polecenie dobrego lekarza, szpitala gdzie należałoby się zgłosić, dodatkowych badań, diagnostyki, którą warto wykonać. Wszelkie sugestie, zalecenia bardzo mile widziane  Uśmiech

Bardzo Wam dziękuję i dużo zdrowia życzę!
Odpowiedz
#2
(19-02-2022, 16:55)roswell napisał(a): Witam wszystkich,

piszę w związku z moim Tatą, lat 56. W ubiegłym tygodniu pojawiła mu się nagle przesłona (od góry) pola widzenia lewego oka. 
Było to poprzedzone drobną infekcją wirusową i kilkoma dniami bólu głowy.
Do tej pory poza stanem przedcukrzycowym (glukoza 117 na czczo) nic mu nie dolegało.

Zostało wykluczone podłoże związane z oczami, USG doppler naczyń szyjnych wykazał, że naczynia krwionośne są w stanie idealnym, cholesterol nisko.
W międzyczasie przesłona na oku znikła.

Wykonano badanie Angio-MRI:

"Badanie wykazało prawidłowy obraz głównych pni tętniczych i ich rozgałęzień. Żyły powierzchowne i głębokie mózgowie oraz zatoki opony twardej wykazują prawidłowy sygnał przepływu, malformacji naczyniowych nie uwidoczniono.
W sekwencjach przeglądowych w istocie białej okołokomorowej oraz podkorowej około dziesięciu zmian demielinizacyjnych wielk. do 10 mm, z których część układa się prostopadle do komór bocznych - wskazane pogłębienie diagnostyki w kierunku SM.
Poza tym zmian ogniskowych w obrębie mózgowia w sekwencjach przeglądowych nie uwidoczniono. Układ komorowy nadnamiotowy nieposzerzony, symetryczny, bez przemieszczeń w linii środkowej."

Był u konsultacji u neurologa, który zlecił diagnostykę szpitalną - rezonans z kontrastem, badanie odcinka szyjnego z rdzeniem kręgowym w celu potwierdzenia diagnozy.

Stąd mam do Was pytanie - gdzie najlepiej się zgłosić. Tato jest z Sanoka, jednak ani koszty ani odległość nie są ograniczeniem. Doświadczenie mnie nauczyło, że najważniejsi są dobrzy specjaliści. Stąd mam ogromną prośbę o polecenie dobrego lekarza, szpitala gdzie należałoby się zgłosić, dodatkowych badań, diagnostyki, którą warto wykonać. Wszelkie sugestie, zalecenia bardzo mile widziane  Uśmiech

Bardzo Wam dziękuję i dużo zdrowia życzę!

Polecam Kliniczny szpital wojewódzki nr 2 w Rzeszowie, ul. Lwowska 60. Leczę się tam w poradni SM u lek. A. Perenc- super lekarz i specjalista neurolog i od SM  Uśmiech . Ewentualnie w Rudnej Małej, tam też są dobrzy specjaliści od SM .
Dużo zdrowia dla taty Uśmiech
Odpowiedz
#3
Łucja,
bardzo dziękuję!

Mi akurat na Lwowskiej roztrzaskaną na strzępy rękę składali, z bardzo dobrym skutkiem na szczęście
W takim razie tam w poniedziałek będę dzwonił w pierwszej kolejności, potem na Rudną.

Dużo zdrowia życzę!
I proszę o wszelkie dalsze rady i sugestie

Pozdrawiam
Odpowiedz
#4
(19-02-2022, 18:04)roswell napisał(a): Łucja,
bardzo dziękuję!

Mi akurat na Lwowskiej roztrzaskaną na strzępy rękę składali, z bardzo dobrym skutkiem na szczęście
W takim razie tam w poniedziałek będę dzwonił w pierwszej kolejności, potem na Rudną.

Dużo zdrowia życzę!
I proszę o wszelkie dalsze rady i sugestie

Pozdrawiam

Nie ma za co dziękować  Uśmiech , po to jest to forum aby sobie w jakiś sposób pomagać, poradzić się, wygadać  Oczko
Powodzenia w dodzwonieniu się do rejestracji bo ciężko z tym... wrr.  Polecam dzwonić rano , najlepiej zaraz o 7:15 , wtedy jest większa szansa na dodzwonienie się  Duży uśmiech . Nie wiem jak jest z terminami dla nie zdiagnozowanych, ale trzymam kciuki aby nie był to odległy termin  Oczko .
Odpowiedz
#5
OK, a tam da się podjechać i się zarejestrować na miejscu?
ja jestem z Rzeszowa to może bym to na miejscu załatwił.
Odpowiedz
#6
(19-02-2022, 19:01)roswell napisał(a): OK, a tam da się podjechać i się zarejestrować na miejscu?
ja jestem z Rzeszowa to może bym to na miejscu załatwił.

Oczywiśie że się da podjechać , jest parking przy szpitalu . Tylko mówię, nie wiem czy będzie szybko wolny termin, bo wiadomo są limity  Zły
Odpowiedz
#7
A tak jeszcze przy okazji, czy ma sens aby potomstwo wykonało profilaktycznie, bez objawów badanie MRI?
Jak jest z dziedziczeniem?

Dziękuję
Odpowiedz
#8
(20-02-2022, 13:28)roswell napisał(a): A tak jeszcze przy okazji, czy ma sens aby potomstwo wykonało profilaktycznie, bez objawów badanie MRI?
Jak jest z dziedziczeniem?

Dziękuję

SM nie jest chorobą którą się dziedziczy. Co prawda zdarzają się przypadki że w rodzinie ktoś był chory, ale ta choroba nie jest dziedziczna . Tak więc moim zdaniem nie ma sensu robienia rezonansu .

Jeszcze tylko dodam że oprócz lek. Perenca przyjmują inni lekarze ale wydaje mi się że dr. Perenc na większe "wzięcie " Uśmiech

Poradnia Neurologiczna (Stwardnienie Rozsiane)

Lekarz Gabinet Telefon Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek
lek.

Adam Perenc

specjalista neurolog

nr 106 17 86 64 417 12.00 – 14.30 11.00 – 14.30
lek.

Joanna Kyc

nr 106 17 86 64 417 9:30 – 11.30
lek.

Beata Lech

specjalista neurolog

nr 138 17 86 64 420 9.00 – 11.00
lek.

Małgorzata Popiel

specjalista neurolog

nr 117 17 86 64 431 10.30 – 14.30
dr n. med.

Iwona Rościszewska-Żukowska

specjalista neurolog

nr 106 17 86 64 417 9:00 – 10:00 9:00 – 10:00 9:00 – 10:00 9:00 – 10:00 9:00 – 10:00
Odpowiedz
#9
Łucja,
raz jeszcze ogromnie dziękuję.

Ostatecznie Tato spotkał się z dr. Dzikim ze szpitala w Rudnej Małej, który z trudem, ale zgodził się na przyjęcie na diagnostykę oddziałową, jednak dopiero za miesiąc.
W szpitalu na Lwowskiej nie ma miejsc i terminów, dostać się można tylko przez SOR lub izbę przyjęć, więc póki co nawet tam nie jechaliśmy.

Co można ze swojej strony przez ten miesiąc zrobić?
Jakieś dodatkowe konsultacje, badania, zmiany w żywieniu czy stylu życia? Czy tylko cierpliwie czekać?

Bardzo proszę Was o wszelkie uwagi, wątpliwości, sugestie.

Pozdrawiam i zdrowia wszystkim życzę!
Odpowiedz
#10
Roswell suplementacja D3 oraz B12. Także magnez najlepiej bez dodatków. Polecam diasporal przez niemiecką apteke 400mg do picia. Zdrowia zycze
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości