Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
pytanie o rezonans
#1
Mam pytanie .Czy miał ktoś może rezonans bez kontrastu i czy taki przejdzie?Czy uznają?źle znoszę kontrast wolałabym bez.ale czy będzie uznany.
na skierowaniu jest z kontrastem .tylko że ja nie chcę tego kontastu.Miał ktoś bez i obeszło się bez wielkich kazań?
Odpowiedz
#2
Ja kiedyś miałam skierowanie z kontrastem, a sami z siebie zrobili bez, tylko wołali neurologa i uznał, że nie trzeba.
Nadzieja jest płomieniem który  migoce, ale nie gaśnie... 
Odpowiedz
#3
Mnie się wydaje, że wszystko zależy od tego jaki jest cel badania MR. Kontrast wzmacnia jakość uzyskanego obrazu. Nie ma sensu go podawać np. w przypadku złamań czy urazów. Na pewno rezonans głowy bez kontrastu nie ma sensu. No i oczywiście jeżeli mamy obawy, że w danym momencie trwa rzut to też trzeba podać kontrast, bo aktywna zmiana będzie się wzmacniać.
~ Warto czasem złapać bliznę od życia, by unieść ręce wraz z ostatnim gwizdkiem.
Odpowiedz
#4
Ja miałam bez. Zmiany są widoczne. Kontrast jest po to aby wiadomo było które są aktywne

Smutna dlaczego nie ma sensu rezonans bez kontrastu? Kto Ci tak powiedział ?

Głowy*
Odpowiedz
#5
(31-01-2022, 17:47)Lusia98 napisał(a): Ja miałam bez. Zmiany są widoczne. Kontrast jest po to aby wiadomo było które są aktywne

Smutna dlaczego nie ma sensu rezonans bez kontrastu? Kto Ci tak powiedział ?

Głowy*
Hmm z tego co pamiętam mówił to lekarz z oddziału. Wyjaśniał to tak, że niektóre małe zmiany nie będą widoczne bez kontrastu Huh
~ Warto czasem złapać bliznę od życia, by unieść ręce wraz z ostatnim gwizdkiem.
Odpowiedz
#6
Zależy do czego. Jeśli do programu lekowego w ramach corocznej kontroli, musi być z kontrastem nawet jak nie ma nowych zmian - wymóg NFZ.
Jeśli natomiast niezależnie od programu, powinien zdecydować lekarz, który jest na miejscu. Porównuje z poprzednim MRI (jeśli był już robiony) i jeśli widzi potrzebę podania, to podają. 
Tylko po podaniu kontrastu można stwierdzić, czy zmiany są aktywne, czy nie. To istotna informacja.
Odpowiedz
#7
No i wypełniając ankietę przed badaniem zaznaczamy (z tego co pamiętam) punkt - zgodę na podanie środka kontrastowego. Pytanie tylko, czy można tego nie zaznaczyć i wtedy zrobią rezonans bez kontrastu?
~ Warto czasem złapać bliznę od życia, by unieść ręce wraz z ostatnim gwizdkiem.
Odpowiedz
#8
(31-01-2022, 18:18)SMutna? napisał(a): No i wypełniając ankietę przed badaniem zaznaczamy (z tego co pamiętam) punkt - zgodę na podanie środka kontrastowego. Pytanie tylko, czy można tego nie zaznaczyć i wtedy zrobią rezonans bez kontrastu?

Ja mam ciągle nowe zmiany.Czy są aktywne czy nie nie zależy mi na tym żeby to wiedzieć.a po kontraście źle się czuję.Tyle razy go miałam i już bym nie chciała.to ,że powiedzą aktywne czy nie  - to i tak nie znikną.Przynajmniej u mnie.Zawsze jest więcej.Nigdy mniej.
Odpowiedz
#9
(31-01-2022, 20:59)basiapolk@wp.pl napisał(a):
(31-01-2022, 18:18)SMutna? napisał(a): No i wypełniając ankietę przed badaniem zaznaczamy (z tego co pamiętam) punkt - zgodę na podanie środka kontrastowego. Pytanie tylko, czy można tego nie zaznaczyć i wtedy zrobią rezonans bez kontrastu?

Ja mam ciągle nowe zmiany.Czy są aktywne czy nie nie zależy mi na tym żeby to wiedzieć.a po kontraście źle się czuję.Tyle razy go miałam i już bym nie chciała.to ,że powiedzą aktywne czy nie  - to i tak nie znikną.Przynajmniej u mnie.Zawsze jest więcej.Nigdy mniej.
Myślę, że nie podadzą Ci kontrastu jeśli źle go tolerujesz. A jesteś w programie lekowym?
~ Warto czasem złapać bliznę od życia, by unieść ręce wraz z ostatnim gwizdkiem.
Odpowiedz
#10
(31-01-2022, 21:02)SMutna? napisał(a):
(31-01-2022, 20:59)basiapolk@wp.pl napisał(a):
(31-01-2022, 18:18)SMutna? napisał(a): No i wypełniając ankietę przed badaniem zaznaczamy (z tego co pamiętam) punkt - zgodę na podanie środka kontrastowego. Pytanie tylko, czy można tego nie zaznaczyć i wtedy zrobią rezonans bez kontrastu?

Ja mam ciągle nowe zmiany.Czy są aktywne czy nie nie zależy mi na tym żeby to wiedzieć.a po kontraście źle się czuję.Tyle razy go miałam i już bym nie chciała.to ,że powiedzą aktywne czy nie  - to i tak nie znikną.Przynajmniej u mnie.Zawsze jest więcej.Nigdy mniej.
Myślę, że nie podadzą Ci kontrastu jeśli źle go tolerujesz. A jesteś w programie lekowym?
tak .tecfidera
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości