Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pierwsza linia - co po Tecfidera ?
#1
witam,

czy ktoś z obecnych tutaj na forum musiał zmieniać lek Tecfidera ze względu na zbyt niskie leukocyty (lub innych przyczyn) ?
Jestem ciekawy co wam zaproponował wasz lekarz prowadzący zamiast tego leku.
Z tego co mi wiadomo, to Tecfidera na dzień dzisiejszy jest najleprzym (najnowszym) lekiem pierwszej linii dostępnym w Polsce, wieć nie ukrywam, że jest mi trochę szkoda.
Tym bardziej też, że dosyć dobrze znosiłem ten lek (biorę go od 3 lat).
Odpowiedz
#2
Spróbuj sobie połykać kwas foliowy. Mi przez miesiąc zażywania limfocyty skoczyły z 0,5 do 1. Może nie trzeba będzie zmieniać leku.
Nadzieja jest płomieniem który  migoce, ale nie gaśnie... 
Odpowiedz
#3
(07-12-2021, 21:30)Akinom napisał(a): Spróbuj sobie połykać kwas foliowy. Mi przez miesiąc zażywania limfocyty skoczyły z 0,5 do 1. Może nie trzeba będzie zmieniać leku.

Potwierdzam, łykam taki na receptę 15mg i limfocyty się poprawiły.
Odpowiedz
#4
(07-12-2021, 19:56)JohnDoe napisał(a): witam,

czy ktoś z obecnych tutaj na forum musiał zmieniać lek Tecfidera ze względu na zbyt niskie leukocyty (lub innych przyczyn) ?
Jestem ciekawy co wam zaproponował wasz lekarz prowadzący zamiast tego leku.
Z tego co mi wiadomo, to Tecfidera na dzień dzisiejszy jest najleprzym (najnowszym) lekiem pierwszej linii dostępnym w Polsce, wieć nie ukrywam, że jest mi trochę szkoda.
Tym bardziej też, że dosyć dobrze znosiłem ten lek (biorę go od 3 lat).

Cześć,

U mnie po 1,5 roku musieliśmy zmienić lek Tecfidera, ponieważ wystąpiły wzmożone skutki uboczne.
Ze względu na fakt, że bardzo boję się igieł lekarz postawił na lek Aubagio. Czuje się dużo lepiej ale również moje wyniki są dużo lepsze. Dodatkowo na rocznym rezonansie wyszła znaczna poprawa.
Powodzenia
Odpowiedz
#5
(08-12-2021, 09:08)Dorota L. napisał(a):
(07-12-2021, 19:56)JohnDoe napisał(a): witam,

czy ktoś z obecnych tutaj na forum musiał zmieniać lek Tecfidera ze względu na zbyt niskie leukocyty (lub innych przyczyn) ?
Jestem ciekawy co wam zaproponował wasz lekarz prowadzący zamiast tego leku.
Z tego co mi wiadomo, to Tecfidera na dzień dzisiejszy jest najleprzym (najnowszym) lekiem pierwszej linii dostępnym w Polsce, wieć nie ukrywam, że jest mi trochę szkoda.
Tym bardziej też, że dosyć dobrze znosiłem ten lek (biorę go od 3 lat).

Cześć,

U mnie po 1,5 roku musieliśmy zmienić lek Tecfidera, ponieważ wystąpiły wzmożone skutki uboczne.
Ze względu na fakt, że bardzo boję się igieł lekarz postawił na lek Aubagio. Czuje się dużo lepiej ale również moje wyniki są dużo lepsze. Dodatkowo na rocznym rezonansie wyszła znaczna poprawa.
Powodzenia
Cześć. Jakie skutki uboczne masz na myśli?
~ Warto czasem złapać bliznę od życia, by unieść ręce wraz z ostatnim gwizdkiem.
Odpowiedz
#6
(08-12-2021, 09:13)SMutna? napisał(a):
(08-12-2021, 09:08)Dorota L. napisał(a):
(07-12-2021, 19:56)JohnDoe napisał(a): witam,

czy ktoś z obecnych tutaj na forum musiał zmieniać lek Tecfidera ze względu na zbyt niskie leukocyty (lub innych przyczyn) ?
Jestem ciekawy co wam zaproponował wasz lekarz prowadzący zamiast tego leku.
Z tego co mi wiadomo, to Tecfidera na dzień dzisiejszy jest najleprzym (najnowszym) lekiem pierwszej linii dostępnym w Polsce, wieć nie ukrywam, że jest mi trochę szkoda.
Tym bardziej też, że dosyć dobrze znosiłem ten lek (biorę go od 3 lat).

Cześć,

U mnie po 1,5 roku musieliśmy zmienić lek Tecfidera, ponieważ wystąpiły wzmożone skutki uboczne.
Ze względu na fakt, że bardzo boję się igieł lekarz postawił na lek Aubagio. Czuje się dużo lepiej ale również moje wyniki są dużo lepsze. Dodatkowo na rocznym rezonansie wyszła znaczna poprawa.
Powodzenia
Cześć. Jakie skutki uboczne masz na myśli?

U mnie wystąpiło wzmożone pieczenie i swędzenie skóry. Ogromna utrata włosów. Problemy żołądkowo - jelitowe.
Odpowiedz
#7
(07-12-2021, 19:56)JohnDoe napisał(a): witam,

czy ktoś z obecnych tutaj na forum musiał zmieniać lek Tecfidera ze względu na zbyt niskie leukocyty (lub innych przyczyn) ?
Jestem ciekawy co wam zaproponował wasz lekarz prowadzący zamiast tego leku.
Z tego co mi wiadomo, to Tecfidera na dzień dzisiejszy jest najleprzym (najnowszym) lekiem pierwszej linii dostępnym w Polsce, wieć nie ukrywam, że jest mi trochę szkoda.
Tym bardziej też, że dosyć dobrze znosiłem ten lek (biorę go od 3 lat).

Miałem podobną historię. Na Tecfiderze byłem około roku, ale limfocyty spadły do 0,44. Później przez pół roku brałem Copaxone ale uczulenia skórne bardzo mocne i musiałem odstawić.
Aktualnie ponad poł roku na Aubagio - wydaję się ok. Trzeba kontrolować parametry wątrobowe i ciśnienie - jak za mocno poszaleję z dietą i piwkiem to ALT,AST leci do góry. Aktualnie wyniki dobre i własnie dostałem 3 opakowania. Wizyta dopiero w lutym. Rezonans ok.

Porównując Tec do Aubagio pod kątem skutków ubocznych to przy Aubagio brak flushy, brak wzdęć i gazów, które przy Tec były dość spore i brak zmęczenia które przy Tec dopadało jakies 4h po połknięciu tabletki. Jak na razie jestem zadowolony.
Odpowiedz
#8
Po 7 latach musiałyśmy się rozstać z Tecfiderą. Nie mam nowych zmian, a stare są nieaktywne. Odkąd ją biorę straciłam ok 12 kg i nie mogę przytyć. Do tego w najnowszym rezonansie zauważyli znaczącą atrofię mózgu. Dawałam jej szansę, ale moja cierpliwość się wyczerpała. Zmieniłam niedawno Tec na Kesimptę. Pierwsze 3 zastrzyki raz w tygodniu, potem już raz w miesiącu.
Odpowiedz
#9
(13-12-2021, 18:38)Edyta90 napisał(a): Po 7 latach musiałyśmy się rozstać z Tecfiderą. Nie mam nowych zmian, a stare są nieaktywne. Odkąd ją biorę straciłam ok 12 kg i nie mogę przytyć. Do tego w najnowszym rezonansie zauważyli znaczącą atrofię mózgu. Dawałam jej szansę, ale moja cierpliwość się wyczerpała. Zmieniłam niedawno Tec na Kesimptę. Pierwsze 3 zastrzyki raz w tygodniu, potem już raz w miesiącu.

A zauważyłaś u siebie zmiany w funkcjonowaniu poznawczym? Ta atrofia jakos się objawiała? Leczysz się w Polsce? Kesimpta chyba dopiero czeka na refundacje?
Odpowiedz
#10
Na szczęście nie widzę zmian u siebie w zachowaniu, czy jakiś zaburzeń poznawczych. Ale mówi się, że leki mają zatrzymywać atrofię i jest to nowy obszar w badaniach nad sm. Nie pasuje mi to, że zauważyli taką nieprawidłowość. Leczę się we Francji. Kesimpta tutaj to świeżynka, refundowany może od 6 m-cy.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości