Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Badania krwi
#1
Dzien dobry 

Potrzebuje waszej opinii. 
Mam 42 lata. Tydzien temu zglosilam sie do lekarza gdyz zauwazylam u siebie niepokojace objawy (oslabienie sily lewej reki i prawej nogi. Skurcze palca wskazuajcego u lewej reki. Ciezkosc reki nasila sie w nocy. Brak cierpniecia i mrowienia) 
Lekarz zlecil mi podstawowe badania krwi, w tym OB. Wszystkie wyniki wyszly w normie. Wedlug lekarza moje objawy nie sa zwiazane ze stwardniemeniem rozsianym. Gdyby w organizmie toczyl sie proces zapalny byloby to widoczne w morfologii i skierowal mnie do fizjoterapeuty. 
Jakie jest wasze zdanie na ten temat? Stawrdnieniu rozsianemu zawsze towarzyszy podwyzszone OB? 

Moje objawy nasilaja sie,ale podejrzewam ze stres robi swoje. Czytam o objawach na internecie i wydaje mi sie, ze mam je wszystkie. Kompletna panika. 


Z góry dziękuję za pomoc i porady.
Odpowiedz
#2
(20-01-2021, 19:23)Hlenny napisał(a): Stawrdnieniu rozsianemu zawsze towarzyszy podwyzszone OB? 

Nie słyszałam o takiej zależności.
Na standardowych badaniach krwi OB mam zawsze w normie. A SM mam jak najbardziej. Wiec moim zdaniem nie ma tutaj zaleznosci.
Patrze wlasnie na moje 2 ostatnie wypisy szpitalne z ostatnich rzutow i wyniki badan laboratoryjnych- nie badano OB wiec nie wiem czy podczas rzutow jest wyzsze.
Tydzien temu bylas u lekarza- a same objawy od dawna trwaja?
Odpowiedz
#3
OB nie jest badaniem diagnostycznym w stwardnieniu rozsianym. Z drugiej strony - objawy takie jak skurcze czy osłabienie ręki nie muszą wcale wskazywać na SM, ich przyczyn może być wiele (choćby problemy z kręgosłupem). Musi to rozstrzygnąć lekarz.
Postaraj się nie panikować, ponieważ to tylko będzie pogłębiać objawy. Konsultacja z fizjoterapeutą na pewno nie zaszkodzi. Jeśli bardzo się niepokoisz to być może warto poprosić o skierowanie do neurologa i skonsultować z nim swoje objawy (ew. skorzystać z prywatnej porady u neurologa).
Odpowiedz
#4
(20-01-2021, 20:37)Olaa napisał(a):
(20-01-2021, 19:23)Hlenny napisał(a): Stawrdnieniu rozsianemu zawsze towarzyszy podwyzszone OB? 

Nie słyszałam o takiej zależności.
Na standardowych badaniach krwi OB mam zawsze w normie. A SM mam jak najbardziej. Wiec moim zdaniem nie ma tutaj zaleznosci.
Patrze wlasnie na moje 2 ostatnie wypisy szpitalne z ostatnich rzutow i wyniki badan laboratoryjnych- nie badano OB wiec nie wiem czy podczas rzutow jest wyzsze.
Tydzien temu bylas u lekarza- a same objawy od dawna trwaja?

Dziękuję bardzo za odpowiedź.
Moje nasilone objawy trwają od 12 dni po przeprowadzce moich znajomych. Nosiłam dużo ciężkich rzeczy. Wcześniej (Od wakacji) zdarzyło mi się moze dwa razy,że moja ręka wydawała się ciezka,ale trwało to kilka minut. Moich głównym problemem jest uczucie ciezkosci głównie w lewej rece i lekka utrata sily w ręce i palcach. Mam takie same objawy w prawej ręce ale znacznie rzadziej i słabsze. Pisze dużo na klawiaturze i czuje czasem że moje palce są słabsze,głównie  palec wskazujacy zachowuje się dziwnie,czuje w nim jakby skurcze lub jakby sie trochę wyginal w lewo.
Do tego czuje że moja prawa noga jest wrażliwa i słabsza ale nie zdarzylo mi się upaść. Przy chodzeniu objawy przechodza.
Co sądzisz o tych objawach? 
Odpowiedz
#5
(20-01-2021, 21:54)Hlenny napisał(a):
(20-01-2021, 20:37)Olaa napisał(a):
(20-01-2021, 19:23)Hlenny napisał(a): Stawrdnieniu rozsianemu zawsze towarzyszy podwyzszone OB? 

Nie słyszałam o takiej zależności.
Na standardowych badaniach krwi OB mam zawsze w normie. A SM mam jak najbardziej. Wiec moim zdaniem nie ma tutaj zaleznosci.
Patrze wlasnie na moje 2 ostatnie wypisy szpitalne z ostatnich rzutow i wyniki badan laboratoryjnych- nie badano OB wiec nie wiem czy podczas rzutow jest wyzsze.
Tydzien temu bylas u lekarza- a same objawy od dawna trwaja?

Dziękuję bardzo za odpowiedź.
Moje nasilone objawy trwają od 12 dni po przeprowadzce moich znajomych. Nosiłam dużo ciężkich rzeczy. Wcześniej (Od wakacji) zdarzyło mi się moze dwa razy,że moja ręka wydawała się ciezka,ale trwało to kilka minut. Moich głównym problemem jest uczucie ciezkosci głównie w lewej rece i lekka utrata sily w ręce i palcach. Mam takie same objawy w prawej ręce ale znacznie rzadziej i słabsze. Pisze dużo na klawiaturze i czuje czasem że moje palce są słabsze,głównie  palec wskazujacy zachowuje się dziwnie,czuje w nim jakby skurcze lub jakby sie trochę wyginal w lewo.
Do tego czuje że moja prawa noga jest wrażliwa i słabsza ale nie zdarzylo mi się upaść. Przy chodzeniu objawy przechodza.
Co sądzisz o tych objawach? 
Twoje objawy wskazują raczej na problem z kręgosłupem, warto byłoby moim zdaniem w pierwszej kolejności diagnozować się pod tym kątem. Dobry neurolog z pewnością skieruje Cię na odpowiednie badania.
Jeśli chodzi o badania krwi, to na ich podstawie nie można ani potwierdzić, ani wykluczyć SM. Moje OB utrzymuje się cały czas na poziomie około 4,a SM mam potwierdzone.
Odpowiedz
#6
Serce 
(20-01-2021, 20:42)Monika napisał(a): OB nie jest badaniem diagnostycznym w stwardnieniu rozsianym. Z drugiej strony - objawy takie jak skurcze czy osłabienie ręki nie muszą wcale wskazywać na SM, ich przyczyn może być wiele (choćby problemy z kręgosłupem). Musi to rozstrzygnąć lekarz.
Postaraj się nie panikować, ponieważ to tylko będzie pogłębiać objawy. Konsultacja z fizjoterapeutą na pewno nie zaszkodzi. Jeśli bardzo się niepokoisz to być może warto poprosić o skierowanie do neurologa i skonsultować  z nim swoje objawy (ew. skorzystać z prywatnej porady u neurologa).

Dziekuje za odpowiedz. 
Udalo mi sie umowic wizyte u fizjoterapeuty na jutro. 
Ciezko sie nie stresowac, wpisujac objawy w internecie, stwardnienie jest pierwsza choroba, ktora sie pokazuje...mam juz chyba wszystkie mozliwe symptomy tej choroby  Smutny
Nie panuje nad swoimi emocjami. Chyba z tego stresu dosala suchosc w ustach, bol glowy, mam wrazenie jakbym musiala sie zmuszac przy mowieniu. Jakis koszmar. 

Mam jeszcze jedno pytanie, moje symptomy dotycza dwoch rak. Odczuwam ogromne napiecie i ciesniene w karku i ramionach i bol w lokciach i nadgarstakach.  Czuje cos w rodzaju cisniena w nodze, napiecia w biodrze. Czy twoim zdaniel to sa objawy SM?
Odpowiedz
#7
Nie wpisuj w internecie swoich objawów, nie szukaj w ten sposób... to naprawdę nie pomoże, a może pogłębić stres, który przekłada się na objawy. Jeśli tak bardzo stresuje Cię ta sytuacja - poproś internistę o skierowanie do neurologa. Niejednokrotnie udaje się znaleźć szybki termin wizyty (polecam sprawdzać na https://terminyleczenia.nfz.gov.pl/ - jednak trzeba weryfikować podane terminy telefonicznie, bo zdarzają się błędy). Jeśli nie uda się znaleźć zadawalającego Cię terminu na NFZ - możesz rozważyć wizytę prywatą u neurologa.
Mimo tego, że zawsze czytając tego typu wiadomości czy prowadząc tego typu rozmowy chciałabym jakoś pomóc, to mogę tylko doradzić wizytę u internisty/neurologa. Dodam - na szczęście w większości przypadków okazuje się, że przyczyna objawów jest znacznie prostsza i łatwiejsza do zaradzenia niż SM.
Mam nadzieję, że szybko uda Ci się ustali przyczynę swoich objawów. Koniecznie daj znać. Oczywiście w razie dodatkowych pytań śmiało pytaj, w miarę możliwości na pewno będziemy starać się pomóc
Odpowiedz
#8
(21-01-2021, 01:57)Monika napisał(a): Nie wpisuj w internecie swoich objawów, nie szukaj w ten sposób... to naprawdę nie pomoże, a może pogłębić stres, który przekłada się na objawy. Jeśli tak bardzo stresuje Cię ta sytuacja - poproś internistę o skierowanie do neurologa. Niejednokrotnie udaje się znaleźć szybki termin wizyty (polecam sprawdzać na https://terminyleczenia.nfz.gov.pl/ - jednak trzeba weryfikować podane terminy telefonicznie, bo zdarzają się błędy). Jeśli nie uda się znaleźć zadawalającego Cię terminu na NFZ - możesz rozważyć wizytę prywatą u neurologa.
Mimo tego, że zawsze czytając tego typu wiadomości czy prowadząc tego typu rozmowy chciałabym jakoś pomóc, to mogę tylko doradzić wizytę u internisty/neurologa. Dodam - na szczęście w większości przypadków okazuje się, że przyczyna objawów jest znacznie prostsza i łatwiejsza do zaradzenia niż SM.
Mam nadzieję, że szybko uda Ci się ustali przyczynę swoich objawów. Koniecznie daj znać. Oczywiście w razie dodatkowych pytań śmiało pytaj, w miarę możliwości na pewno będziemy starać się pomóc
Ależ oczywiście, że trzeba szukać w internecie. Ja gdybym sam sobie nie znalazł SM i nie powiedziałbym o tym lekarzowi to ten dalej robił by mnie setki zbędnych badań.
Odpowiedz
#9
Bylam u neurologa, przeprowadzil badanie neurologiczne i nie stwierdzil nic niepokojacego.
Jednakze przepisal mi rezonans i specjalistyczne badania krwi dla pewnosci i zebym sie mogla przede wszytkim uspkoic.

Zapomnialam zapytac neurologa czy objawy SM ustepuja lub sie zmniszaja po Xanaxie (lek o działaniu uspokajającym, przeciwlękowym)
Moj lekarze przepsal mi to lekarstwo gdyz jestem zbyt zestresowana. Zauwalazylam, ze po jego zazyciu symptomy sie zmniejszaja. Pomyslalam sobie ze w takime razie moze moje obajwy sa zwiazane ze stresem, a nie SM ? xanax nie redukowalby chyba skutkow SM ?
Odpowiedz
#10
(21-01-2021, 16:17)Hlenny napisał(a): Bylam u neurologa, przeprowadzil badanie neurologiczne i nie stwierdzil nic niepokojacego.
Jednakze przepisal mi rezonans i specjalistyczne badania krwi dla pewnosci i zebym sie mogla przede wszytkim uspkoic.

Zapomnialam zapytac neurologa czy objawy SM ustepuja lub sie zmniszaja po Xanaxie (lek o działaniu uspokajającym, przeciwlękowym)
Moj lekarze przepsal mi to lekarstwo gdyz jestem zbyt zestresowana. Zauwalazylam, ze po jego zazyciu symptomy sie zmniejszaja. Pomyslalam sobie ze w takime razie moze moje obajwy sa zwiazane ze stresem, a nie SM ? xanax nie redukowalby chyba skutkow SM ?
Ja bym tego xanax'u tak nie analizował. Poczekaj na MRI, który wszystko wyjaśni.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości