Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
przerwanie leczenia i zajście w ciąże
(05-07-2018, 17:51)elina napisał(a):
(22-06-2018, 19:34)Adriana napisał(a): Hej. Ja choruje na stwardnienie  juz 3 lata przed chorobą urodzilam syna a teraz jestem w 6 tyg ciąży leki odstawiłam juz pół roku  temu czuje się dobrze.

gratulacje!! Uśmiech  Adriana powiesz mi jaki lek przyjmowałaś? bo ja przyjmuję Tecfidere i też planujemy z mężem zajść w ciąże. We wrześniu mam rezonans i jak bedzie wszystko w porządku  odstawiam leki i będziemy się starać o dzieckoUśmiech  szczerze boje się odstawienia leków... lekarka powiedziała, że jak się zdecyduje to  na 3miesiące przed rozpoczęciem starań o dziecko muszę już odstawić leki...

Jestem w identycznej sytuacji (tylko że już po rocznym rezonansie) i zamierzam odstawić Tecfiderę dopiero kiedy zajdę w ciążę. Robię tak dlatego, że nie mam pojęcia czy zajdę w ciążę w pierwszym cyklu starań czy w trzydziestym pierwszym, a nie chciałabym żeby w tym czasie choroba nadmiernie się rozpanoszyła, no i pocieszam się myślą, że pierwsze dwa tygodnie po zapłodnieniu to taki czas, że zarodek jest chroniony.
Odpowiedz
(05-07-2018, 22:24)Miriam napisał(a):
(05-07-2018, 17:51)elina napisał(a):
(22-06-2018, 19:34)Adriana napisał(a): Hej. Ja choruje na stwardnienie  juz 3 lata przed chorobą urodzilam syna a teraz jestem w 6 tyg ciąży leki odstawiłam juz pół roku  temu czuje się dobrze.

gratulacje!! Uśmiech  Adriana powiesz mi jaki lek przyjmowałaś? bo ja przyjmuję Tecfidere i też planujemy z mężem zajść w ciąże. We wrześniu mam rezonans i jak bedzie wszystko w porządku  odstawiam leki i będziemy się starać o dzieckoUśmiech  szczerze boje się odstawienia leków... lekarka powiedziała, że jak się zdecyduje to  na 3miesiące przed rozpoczęciem starań o dziecko muszę już odstawić leki...

Jestem w identycznej sytuacji (tylko że już po rocznym rezonansie) i zamierzam odstawić Tecfiderę dopiero kiedy zajdę w ciążę. Robię tak dlatego, że nie mam pojęcia czy zajdę w ciążę w pierwszym cyklu starań czy w trzydziestym pierwszym, a nie chciałabym żeby w tym czasie choroba nadmiernie się rozpanoszyła, no i pocieszam się myślą, że pierwsze dwa tygodnie po zapłodnieniu to taki czas, że zarodek jest chroniony.

Miriam mi moja lekarka powiedziała, że nie ma opcji żebym brała Tecfidere i próbowała zajść w ciąże ponieważ nie wiadomo jaki ma wpływ na ciąże... kategorycznie kazała odstawić mi leki na 3 miesiące przed staraniem sie o dziecko ponieważ organizm musi sie oczyścić...  konsultowałaś to z lekarzem co powiedział? bo ja właśnie boje się tej 3 miesięcznej przerwy bez leku.... chociaż lekarka mówiła o copaxone że mozna przyjmować ale ja przed Tecfiderą brałam prawie rok copaxone i musiałam zmienić bo na mnie nie działał...
Odpowiedz
Jest prowadzony rejestr ciąż które zdarzyły się pacjentkom zażywającymi Tecfiderę i nie ma przesłanek, że częstość wad czy samoistnych poronień jest wyższa niż średnia w populacji, ale oficjalnie lek nie jest dopuszczony do stosowania w ciąży. Bzdurą jest natomiast zdecydowanie konieczność odstawienia leku trzy miesiące wcześniej (potwierdzenie znajdziesz w linkowanej gdzieś tu na forum pracy współautorstwa prof. Bartosik-Psujek). Nawet tu na forum zetknęłam się z wypowiedziami kobiet, którym lekarz zalecał odstawienie tecfidery dopiero po zajściu w ciąże, są też tutaj Panie które zaszły w ciąże w ten sposób.. Oczywiście ja nie jestem lekarzem i nie mam zamiaru Cię do niczego nakłaniać, ale przedstawiam mój punkt widzenia. Biorąc pod uwagę, że odstawienie leków z reguły powoduje zaostrzenie choroby, uważam że takie podejście przyniesienie więcej korzyści niż potencjalneych szkód, ale podkreślam - to jest moje osobiste stanowisko.

Jhttps://journals.viamedica.pl/polski_przeglad_neurologiczny/article/view/49740
Odpowiedz
(08-07-2018, 23:56)Miriam napisał(a): Jest prowadzony rejestr ciąż które zdarzyły się pacjentkom zażywającymi Tecfiderę i nie ma przesłanek, że częstość wad czy samoistnych poronień jest wyższa niż średnia w populacji, ale oficjalnie lek nie jest dopuszczony do stosowania w ciąży. Bzdurą jest natomiast zdecydowanie konieczność odstawienia leku trzy miesiące wcześniej (potwierdzenie znajdziesz w linkowanej gdzieś tu na forum pracy współautorstwa prof. Bartosik-Psujek). Nawet tu na forum zetknęłam się z wypowiedziami kobiet, którym lekarz zalecał odstawienie tecfidery dopiero po zajściu w ciąże, są też tutaj Panie które zaszły w ciąże w ten sposób.. Oczywiście ja nie jestem lekarzem i nie mam zamiaru Cię do niczego nakłaniać, ale przedstawiam mój punkt widzenia. Biorąc pod uwagę, że odstawienie leków z reguły powoduje zaostrzenie choroby, uważam że takie podejście przyniesienie więcej korzyści niż potencjalneych szkód, ale podkreślam - to jest moje osobiste stanowisko.

Jhttps://journals.viamedica.pl/polski_przeglad_neurologiczny/article/view/49740

czytałam właśnie artykuł prof Bartosik-Psujek i bardzo zdziwiło mnie podejście mojej pani doktor... spróbuje z nią poruszyć ten temat na wizycie zobaczymy. Sama osobiście  byłabym za tym aby nie odstawiać leku na tak długo bo kto wie co może się wydarzyć...
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości