Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
przerwanie leczenia i zajście w ciąże
#11
Przerwa na pewno jest potrzebna. Ale jak długa to myślę że najlepiej zapytać lekarza. I nie stresuj się tyle Ania bo na pewno nie pomoże ci to w staraniach o dzidziusia. Mysl pozytywnie Uśmiech dziecko na pewno da ci wiele radości wiec nie warto się tyle martwić. A ze zdrowiem tez na pewno będzie ok Uśmiech pozytywne nastawienie naprawdę dużo daje a stres potrafi narobić wiele szkód. Wiec myśl pozytywnie i spełniaj swoje marzenia Uśmiech
Odpowiedz
#12
dzięki Klaudia Uśmiech
biore betaferon od grudnia , jak będe teraz w maju u lekarza to zapytam jak on to widzi ale akurat mój lekarz jest bardzo specyficzny. pielęgniarka która mi wydaje leki mówi żeby zaczekać na kontrolne badania w grudniu i dopiero ewentualnie pomyśleć o dziecku
Odpowiedz
#13
Mnie niestety nikt nic nie doradzał, nie podpowiadał, ani lekarka, ani pielęgniarki... "Podpisz papier i do widzenia..." Smutny
Zrezygnowałam podczas robienia rocznych badań kontrolnych (MRI, kilku lekarzy, kilka innych badań) - może źle zrobiłam, że nie czekałam na wyniki, gdyż dwa ogniska pozostawały aktywne od kilku lat... Odstawiłam leki i w ciągu 4-5 miesięcy dopadły mnie 2 delikatne rzuty z solu medrolem w tle.

Teraz ciężko mi powiedzieć, czy gdybym wiedziała, zostałabym jeszcze chwilę na lekach (ale ile? do kolejnych rocznych badań? przecież nigdy może nie nadejść idealny moment!).
Nie żałuję mojej decyzji mimo wszystko! Uśmiech
Odpowiedz
#14
mi pielęgniarka powiedziała że będę brała betaferon dopóki będzie mi pomagał albo nie będą wychodzić złe wyniki wątrobowe a od lekarza nic sie prawie dowiedzieć nie można
u mnie jest tez troche inaczej Elsie bo ja juz mam jednego skarbeczka dlatego mam dylemat, bo gdyby chodziło o pierwszego dzidiusia to pewnie nie zaczełabym leczenia dopóki nie zostałabym matką Uśmiech
Odpowiedz
#15
Ania,
Kiedyś w rozmowie w kolejce po leki słyszałam o dziewczynie, która zaszła w ciążę podczas brania Betaferonu, odstawiła lek, urodziła dziecko i wszystko było OK. Moja rozmówczyni twierdziła, że Betaferon jest pod tym względem bezpieczny. Oczywiście takie korytarzowe pogaduchy to jest żaden dowód na nic, musisz skonsultować sprawę z lekarzem.
Jeśli '87 to rok Twojego urodzenia, to masz jeszcze dużo czasu, żeby ponownie zostać mamą, nie musisz spieszyć się z decyzją, zegar biologiczny Ci jeszcze natarczywie nie tyka Oczko.

(Sama nie mam dzieci.)
Odpowiedz
#16
Mi neurolog powiedziała, że nic złego się nie dzieje jeśli zajdzie się w ciążę podczas przyjmowania interferonu i copaxone,  bo to dosyć bezpieczne leki.Oczywiście odstawia się je po potwierdzeniu ciąży, a potem bez problemu można wrócić do programu lekowego.
Odpowiedz
#17
Mi neurolog tez powiedziala, ze "zastrzykowe" leki sa bezpieczniejsze pod tym wzgledem, niz Tecfidera. Pewnosc maja chocby z tego wzgledu, ze "pointerferonowych" dzieci na swiecie chodzi juz tysiace i maja sie swietnie. Decyzja o tym, czy i kiedy odstawic leki i tak powinna byc przedyskutowana z lekarzem. Ja jeszcze nie planuje, ale moja lekarka od poczatku bierze ten czynnik pod uwage w kalkulacji, od kilku tygodni mam spokoj ze SMerfem, wiec mam "poczekac rok, by uspokoic stan zapalny w organizmie", a potem mozna odstawic leki i zaczac sie starac po ~3 miesiacach. Nie pytalam jej, sama uznala za stosowne sie podzielic Oczko
You are never too old to set a new goal or to dream a new dream...
Odpowiedz
#18
Mi neurolog powiedziała, że mam odstawić interferon na 3 miesiące przed staraniem się o dziecko. Po odstawieniu miałam 5 rzutów, z czego ostatnie 3 były bardzo ciężkie. Chodzenie po ścianach, problemy z wejściem i z zejściem po schodach, już nie wychodziłam z domu, bo bałam się, że przewrócę się na ulicy. Nie zaszłam w ciążę. Co chwila trafiałam do szpitala na sterydy i co chwila słyszałam, że trzeba odczekać po sterydach minimum miesiąc by ponownie się starać. Po 8 miesiącach od odstawienia i ciągłych pobytach w szpitalu, zdecydowaliśmy z mężem, że czas wrócić do interferonu. Kiedy próbowałam wrócić do lekarstwa, usłyszałam od neurolog, że nie będzie to takie proste, gdyż dobrowolnie zdecydowałam się na odstawienie lekarstwa, a nie urodziłam i teraz muszę czekać w kolejce do programu, a może to potrwać nawet rok.

W międzyczasie dowiedziałam się od innych lekarzy, że podczas brania zastrzyków można starać się o dziecko, a odstawić dopiero kiedy zajdzie się w ciążę. Szkoda, że lekarka, która się mną zajmowała i była odpowiedzialna za pacjentki w programie lekowym, nie powiedziała mi o tym, tylko kazała odstawić zastrzyki i nie uprzedziła, że jak nie urodzę będzie problem z powrotem do programu lekowego.
Biorąc interferon przez 7 lat miałam tylko 1 rzut. Przed przystąpieniem do programu 3 rzuty. Po odstawieniu 5. Do tego doszło wiele ognisk w głowie i rdzeniu z 20 na powyżej 50. Gdybym wiedziała wcześniej, że nie trzeba odstawiać interferonu, nigdy bym się na to nie zdecydowała.

Udało mi się przejść do programu lekowego w innym szpitalu, gdzie podchodzą do człowieka bardziej po ludzku :) Obecnie biorę od kilku miesięcy copaxone i czekam aż sm się uspokoi :) Lekarz powiedział, że dopóki sm jest aktywne, nie możemy starać się o dziecko, bo jest większe prawdopodobieństwo na znaczne pogorszenie choroby.
Odpowiedz
#19
A jak długo karmiłyście piersią po porodzie zanim wróciłyście do leczenia? Zdaję sobie sprawę, że wszystko zależy od stanu zdrowia danej pacjentki i należy skonsultować sprawę z neurologiem, pytam więc czystko orientacyjnie Oczko

Na pewno lżej by mi było nie mieć pokarmu (tak, jak moja mama i jej mama) - lepiej bym to zniosła niż życie ze świadomością, że mam pokarm (babcia ze strony taty miała), ale nie mam możliwości karmienia dziecka z powodu potrzeby powrotu do leczenia Smutny Wiem jednak, że sprawna mama bardziej się przyda maluszkowi Uśmiech
Odpowiedz
#20
Elzie wszystko siedzi w głowie tzn. karmienie. Córkę karmiłam 3 tyg bo wmówili mi że nie mam pokarmu a syna 2 lata i mogłabym dłużej ale jakoś tak wyszło.
Ja nie miałam problemu z wracaniem do leczenia bo zdiagnozowano

mnie później
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości