Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czy takie objawy są charakterystyczne dla SM
#1
Witam,

Niestety nie jestem jeszcze zdiagnozowany, nie znam przyczyn swoich objawów. 1,5 roku temu straciłem ostrość widzenia na prawe oko, pojawiły się okrągłe aureole wokół źródeł światła oraz światło niebieskie było dla mnie drażniące, nie dało się na nie patrzeć (głównie diody led). Na dyżurze okulistycznym usłyszałem diagnozę suche oko, miałem badania neurologiczne ale nic nie zostało ponad to stwierdzone. Wypuszczono mnie.

Obecnie sytuacja się powtórzyła, znowu niewyraźnie widzę na to prawe oko, ale już nie ma żadnych aureoli ani nadwrażliwości na niebieskie światło. Pomyślałem sobie, że znowu potrzebuję kropel na oko, takie też zakupiłem i zakrapiałem. Po tygodniu tej historii pojawiły się subtelne uczucia napięcia lewej części twarzy, delikatnego osłabienia nóg jak po dłuższym marszu. Objawy te trwały do 48h, wraz z nimi uczucie zimna jak przy grypie czy przeziębieniu i ból mięśni pleców - ramienii - również jak przy grypie, do 3 dni powoli ustępujący po pierwszym dniu. Dodatkowo w tym czasie po prostu byłem słaby, pod kołdrą z kocem bywało mi zimno, serce kołatało, trudno mi było zasnąć (co chwile jakiś tik czy coś mnie budziło).

Czy aby chłód i ból miesni pleców po dotyku to objaw SM? Pozostałe mogą być takimi objawami, to wiem. Jakoś nie wyobrażam sobie by przypadkowo, akurat w 2-3 dni kumulacji objawów złapałem zakażenie. Czy rzuty SM mają jakąś prawidłowość typu wszystkie objawy razem narastają w rzucie, podczas rzutu słabną znacznie, później wracają?

Od początku roku mam też problem z potami nocnymi. Czasami się pojawiają takie na całym ciele i nie jest potu trochę tylko bardzo dużo.

Zapisany jestem na jutro do lekarza rodzinnego, ale tak naprawdę nie wiem gdzie powinienem się zgłosić. Znowu na dyżur okulistyczny?
Odpowiedz
#2
Do neurologa, który zleci Ci odpowiednie badania. Dla SM wszelkie objawy mogą być i mogą nie być charakterystyczne - zależy od danego pacjenta i jego przypadku.
Tutaj na forum, ani nigdzie w internecie niestety nie znajdziesz diagnozy...
Powodzenia Uśmiech
Odpowiedz
#3
Na dzień dzisiejszy to mogą być objawy "wszystkiego"!
Zalecany kierunek to lekarz pierwszego kontaktu i komplet badań, a w zależności od wyników dobranie odpowiedniego specjalisty!
Na pewno nie dr. Google Wykrzyknik
Pozdrawiam!
To nie S.M. ma mnie  tylko ja mam S.M.
Odpowiedz
#4
dr. Google mi powiedział, że mam stwardnienie bo 2 wyizolowane rzuty i wtedy nie trzeba robić żadnych badań by to stwierdzić Oczko
Sens jest jednak taki, że gdyby mi to nie powiedział to nie pomyślałbym by ponownie badać się na to samo co 1,5 roku temu.
Teraz przynajmniej jestem zapisany dzięki dr. Google Oczko

Po ponownym przeczytaniu pierwszego zdania w tym poscie zauważyłem, że można by nawet pod to podciągnąć np. kaszel. Duży uśmiech
Odpowiedz
#5
Przede wszystkim się nie nakręcaj - pójdziesz do lekarza, wykonasz odpowiednie badania i dopiero wtedy stanie się jasność.
Uczucie zimna pojawia się również przy kontakcie z duchami Duży uśmiech Jak widzisz, możliwości jest wiele, więc na razie się nie martw na zapas Uśmiech
Odpowiedz
#6
Witam ponownie,

Miałem konsultację ze specjalistą neurologiem, na podstawie wywiadu stwierdziła, że to prawdopodobnie stwardnienie rozsiane dodając że "jestem w wieku poborowym, niestety". Po swoim badaniu spytałem czy z odruchami wszystko w porządku to odpowiedziała pani doktor, że trochę tu, trochę tam ale nie znam Pana więc trudno mi powiedzieć. Następnie miałem badanie rezonansem magnetycznym z kontrastem i tutaj wynik był bez widocznych zmian, co więcej odnalazłem stare badanie sprzed 8 lat, które już nie do końca pamiętam z jakiego dokładnie powodu było robione, tylko tyle że wtedy leżałem na diagnostyce - wyniki tego badania dałem do porównania i opisujący badanie napisał, że porównując obrazy struktury mózgu stabilne. Miałem też usg, doplera naczyń szyjnych - tu również ok.

Teraz mam umówiony termin do specjalisty neurologa na styczeń. Z objawów to różnie, ale co jakiś czas (miesiąc, dwa od ustąpienia) wraca niedokładne, rozmazane widzenie i muszki latające przed oczami. Cały czas dotyczy to głównie prawego oka. Poza tym nie mam podwójnego widzenia, stałego mroczka centralnego czy bólu (no może bardziej dyskomfort jak już). Objawy ruchowe nie zaobserwowałem, a przynajmniej nie takie co bym mógł na 100% powiedzieć że coś jest nie tak.

Mam następujące pytanie zanim dostanę się do specjalisty. Co dla mnie znaczy tak naprawdę informacja o dobrym wyniku badania MR? Czy to oznacza, że głównie będę pod obserwacją przez neurologa czy mam się starać o jakieś leczenie? Czy mogę o temacie zapomnieć i tylko odhaczać wizyty u neurologa? Okulistycznie jestem przebadany - tam wszystko w porządku.
Odpowiedz
#7
Myślę że o SM na dzień dzisiejszy możesz zapomnieć.  W żadnym wypadku nie kwalifikujesz się do leczenia bo nie masz diagnozy, poza tym to byłoby w Twoim wypadku całkowicie nieodpowiedzialne. Chyba zdajesz sobie sprawe, ze Nasze leki to nie landrynki i biorac je ryzykujemy czesto zdrowiem ale tu przewaza korzysc nad ewentualnymi skutkami ubocznymi. O tym jaki lek bierzemy decyduje lekarz. A jeżeli masz SM, to prędzej czy później sie odezwie . Nie warto na to czekać tylko normalnie zyc. Twoje problemy są minimalne, dodatkowo badania wychodzą dobrze,  to tylko się cieszyć a nie dalej rozmyślać i wsłuchiwać się w siebie. My też musimy z wieloma objawami po prostu żyć i leki niestety na wszystko nie pomagają. Także życzę więcej spokoju i radzę zapomnieć o SM i cieszyć się życiem.
Odpowiedz
#8
Dziękuję za opinię. Tak też myślałem by spokojnie czekać na wizytę i tylko kontrolować zdrowie. Bo jeśli nawet to SM to trochę bardzo rozmyta sprawa patrząc na objawy Uśmiech
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości