Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego
#1
Przeszłam pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego, objawiało się to zaniewidzeniem, pojawiła się taka plamka która się powiększała aż prawie całkowicie przestałam widzieć, pojawił się również ból. Trafiłam do szpitala. Podali sterydy, ale oko nie wróciło jeszcze do normy. Co prawda jest lepiej, bo już widzę, ale daleko do ideału. Wzrok w tym oku jest zdecydowanie gorszy, kolory wyblakłe, w szczególności czerwony i zielony. Czy ktoś może mi poradzić ile czasu wzrok wraca do normy. Jestem świeżo po sterydach.
Odpowiedz
#2
Morga ja co prawda nie miałam typowego pozagałkowego zapalenia nerwu wzrokowego, ale też mam problemy z widzeniem. Wcześniej widziałam nieostro i zdarzyło mi się, że bolało mnie oko przez kilka dnia ale nie zauważyłam pogorszenia widzenia. Czekałam aż przejdzie. W zeszłym roku miałam okresowe zaburzenia widzenia, obraz mi się rozchodził i bolało mnie znowu oko. Miałam do tego również inne objawy i trafiłam do szpitala. To był rzut. Miałam badanie okulistyczne i okazało się, że przeszłam prawdopodobnie pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego. W OCT wyszło, ze mam uszkodzony nerw wzrokowy, na szczęście nieznacznie, w badaniu okulistycznym okazało się, że słabiej widzę barwy czerwone, zielone. Ogólnie do teraz na prawe oko te barwy są takie bledsze, ciemniejsze i oko od czasu do czasu mnie pobolewa. Sam wzrok jest ok. Okulary noszę, ale przed chorobą też nosiłam. Czasami jak jestem zmęczona już, nie mogę nawet oglądać telewizji bo widzę podwójnie, o czytaniu mogę zapomnieć wtedy.
Jesteś świeżo po sterydach. Daj im czas zadziałać. Poprawa będzie na pewno aczkolwiek wzrok może dosyć długo wracać do normy. Czasami cofa się to całkowicie, a czasami niestety nie.
Odpowiedz
#3
(14-04-2016, 23:49)Morga napisał(a): Czy ktoś może mi poradzić ile czasu wzrok wraca do normy. Jestem świeżo po sterydach.

U mnie poprawa po PZNW była w miarę szybka. Tzn. widziałam minimalnie lepiej już w chyba po 3 dniu sterydów. Ale taka duża zmiana na plus to chyba 9 czy 10 dni po szpitalu. A do całkowitego stanu sprzed rzutu - to tak około miesiąca. Tzn. Jakieś ubytki wychodzą w badaniach do teraz, ale nie mam poczucia, że widzę gorzej - muszą być więc naprawdę minimalne.
Odpowiedz
#4
No to poczekamy i zobaczymy czy będzie lepiej, pocieszające jest to, że może się cofnąć i liczę na to, innej opcji nie widzę Oczko
Odpowiedz
#5
Morga, u mojej Córki wzrok wracał do pełni sprawności po PZNW przez prawie 7 miesięcy. Tzn. pierwsze polepszenie było po tygodniu, później powoli objawy ustępowały. Ale do stanu pierwotnego oczy wracały przez ponad pół roku. Dlatego nie bój się i nie przejmuj!
Odpowiedz
#6
Hej mam takie pytanie.od 3 dni czuję w oku jakby robił mi się jęczmień,ponad to jakby część twarzy była przewrażliwiona - niby nic a ciągle to coś czuję,przestałam używać tuszu do rzęs, nie wiem albo przewiałam pół głowy bo i też zrobiła mi się opryszczka po tej samej stronie alb czy to może być rzut? Ale oko mnie nie boli, wzrok mi się nie pogorszył, kolory widzę normalnie. Jak myślicie - to chyba panika, co? a 21 października jadę do sanatorium:/ do szpitala planowo na badania idę 22 listopada
Odpowiedz
#7
Trudno powiedzieć czy to rzut, ale raczej nie PZNW. Przy pozagałkowym zapaleniu nerwu wzrokowego miałabyś problemy ze wzrokiem i ból w samym oku. A takie neuropatie czy przeczulice się zdarzają w SM, ale nie zawsze oznaczają rzut. Jak są delikatne, to zazwyczaj mijają same po jakimś czasie. Ale każdy człowiek inaczej przechodzi stwardnienie rozsiane, więc jak Cię to bardzo niepokoi - skonsultuj się z neurologiem.
Odpowiedz
#8
Blanka u mnie każde PZNW zaczynało się tak samo (miałam 2) najpierw obraz się zamazywał, a po kilku dniach wielka szara plama pośrodku oka, ale każdemu z tych zapaleń towarzyszył ból za okiem, przy najmniejszym ruchu gałki ocznej. Skoro Ciebie nie boli, a i nie zauważyłaś osłabienia wzroku to może nie jest to rzut. Wspominasz o przewianiu, może to ono jest przyczyną. Teraz jest kiepski okres roku, ciągle pada, wieje. Mam ogromną, że wszystko będzie OK. Może dla pewności skonsultuj się z lekarzem. Napisz jak się czujesz Uśmiech
Odpowiedz
#9
Dzięki za odpowiedź lekarzowi jeszcze głowy nie będę zawracać, poczekaj skokojnie.
Pozdrawiam serdecznie Uśmiech
Odpowiedz
#10
Blanko u mnie także pogorszy ł się wzrok ,dwa tyg po sterydach juz widziałam w miarę dobrze ,mogłam spokojnie jeżdzić autem ,a po kilku miesiącach wzrok wrócił praktycznie 100% tego co było sprzed rzutu .Także cierpliwościOczko
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości