Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pytanie o orzeczenie
#1
Potrzebuję informacji o orzeczeniach, chodzi mi o osoby które mają. Co Wam to daje, do czego to potrzebne? Rozumiem że nie każdy dostaje zasiłek. Jestem świeżo w temacie stąd pytanie
Odpowiedz
#2
Warto złożyć dokumenty i starać się o stopień niepełnosprawności. Nie znam osoby ze stwardnieniem rozsianym, której by go nie przyznano. To nic nie kosztuje, a sporo jest korzyści, chociaż zależy dużo od tego jaki się dostanie stopień.
Ja mam umiarkowany. Nie dostaję zasiłku. Korzyści to m.in. 7 godzinny dzień pracy i dodatkowe dni urlopu. Oczywiście jak przedstawisz orzeczenie pracodawcy - bo możesz mieć stopień, ale nie pokazywać. Dla pracodawcy to też korzyść bo za zatrudnienie osoby ze stopień niepełnosprawności dostaje jakieś dofinansowania. Można sobie odliczyć co roku w PIT wydatki na leki powyżej 100 zł. W niektórych miastach ze stopniem są ulgi na komunikację miejską (zależy od miasta). Jak ktoś ze stopniem prowadzi działalność gospodarczą to ma jakieś zniżki w składkach ZUS, ale dokładnie nie wiem jakie. Jak mi się jeszcze coś przypomni to dopiszę.
Odpowiedz
#3
Byłam u neurologa i lekarka stwierdziła że nie powinnam składać bo przecież jestem sprawna. Ale że miałam ze sobą wniosek to wypisała i stwierdziła że jeśli już dostanę to stopień lekki który i tak mi nic nie da.
Dobrze mówi?
Odpowiedz
#4
Jak złożyłem dokumenty w sprawie stopnia niepełnosprawności to miałem straszne wątpliwości, pisałem o tym tu na forum. Poczułem się głupio, bo przecież większość osób powie, że nic po mnie nie widać, na pierwszy rzut oka jestem zdrowy i sprawy. Ostatecznie nie wycofałem dokumentów, a komisja przyznała mi stopień umiarkowany.
Dokładnie nie wiem jakie są przywileje przy lekkim. Wiem na pewno, że refundacja 30% kwoty obowiązkowych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - jeśli prowadzisz działalność gospodarczą. Jeśli pracujesz na etacie - Twój pracodawca może otrzymywać dofinansowanie za to, że pracujesz u niego. Może ktoś inny zna więcej korzyści przy lekkim stopni niepełnosprawności.
Odpowiedz
#5
Osoby z orzeczoną niepełnosprawnością (niezależnie od stopnia) mają też 50% ulgę na wyrobienie paszportu. Zamiast 140 zł płaci się 70 zł. Ostatnio korzystałam. Uśmiech
Odpowiedz
#6
Przy stopniu znacznym należy się zasiłek pielęgnacyjny, są zniżki na PKP, przy stopniu umiarkowanym, który również ja mam, to jest możliwość wyrobienia karty parkingowej, można starać się o dofinansowanie na turnus rehabilitacyjny lub o dofinansowanie do zakupu np. rowerka stacjonarnego i innych rzeczy, oczywiście jest dodatkowe 10 dni urlopu i skrócony czas pracy, można odliczyć sobie ulgę rehabilitacyjna od podatku.
Odpowiedz
#7
Wklejam link o przywilejach w stopniu lekkim:
http://www.niepelnosprawni.raciborz.com....-iii-grupa
Odpowiedz
#8
zasiłek pielęgnacyjny należy się też przy umiarkowanym stopniu, jeżeli niepełnosprawność powstała przed 21 rokiem życia. Mam umiarkowany stopień niepełnosprawności - też mi się wydawało, że nie dostanę orzeczenia. Mało tego - na komisji stanęła mi klucha w gardle, wydobyłam z siebie zaledwie kilka słów....a orzeczenie dostałam na 4 lata (przy diagnozie izolowany zespół kliniczny CIS) Karta parkingowa mi nie przysługiwała. Można też się starać w ops o usługi specjalistyczne - rehabilitacja lub inne w zależności od potrzeb, wnioski do PCPR najlepiej składać na początku roku Uśmiech
Odpowiedz
#9
(05-08-2016, 09:28)Blanka napisał(a): zasiłek pielęgnacyjny należy się też przy umiarkowanym stopniu, jeżeli niepełnosprawność powstała przed 21 rokiem życia. 

Zgadza się,  zapomniałam to dodac, sama również otrzymuje taki zasiłek przy stopniu umiarkowanym.
Odpowiedz
#10
Kilka dni temu miałam komisję o przedłużenie orzeczenia. Lekarz kazał mi się przejść (nawet nie spojrzał znad papierów), a potem położyć; pozginał mi nogi, po czym uznał, że wszystkie dolegliwości o których mówię to faza przejściowa i to minie. Za kilka dni odbieram wyniki, choć wydaje mi się, że decyzję pana ORTOPEDY (!!!) poznałam wychodząc z gabinetu...
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości