Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nowe doniesienia dotyczące podatności na zachorowanie
#1
Ostatnie publikacje słynnego czasopisma naukowego wskazują, że to jednak odpowiednie kombinacje genów mogą mieć istotny wpływ na to, że akurat my jesteśmy tymi "szczęśliwcami" 

http://www.rynekzdrowia.pl/Neurologia/SM...5,208.html
Odpowiedz
#2
a to ja już dawno czytałam że geny nie są tu bez znaczenia
Odpowiedz
#3
Moja babcia miała Sm, postać pp. Podczas diagnozy w szpitalu powiedziałam o tym mojej neuro, a ta na to "o to jest dla mnie bardzo istotna informacja".
Na ostatnim mri rozmawiałam  z dziewczyną chorą na sm, której tato i siostra też są na to chorzy Smutny
Odpowiedz
#4
Mnie znów poinformowano, że sm nie jest dziedziczne.
U mnie w rodzinie tylko ja mam sm
Oczywiście jest szansa ze jednak ktos ma sm a ja o tym nie wiem
Rodzina liczna nie z każdym utrzymuje kontakt
Jak pytalam mojego neuro mowil ze sm nie jest dziedziczne
Te ciagle niewiadome sa dla mnie najgorsze
Odpowiedz
#5
Bo nie jest dziedziczne, chodzi o konkretną kombinację określonych genów, większe szanse ma np. rodzeństwo na to że będą mieć taką kombinację. Genetyczne nie znaczy dziedziczne. Po prostu coś nie halo z genami, źle się człowiekowi trafiło i tyle, i tak nadal jest to tylko czynnik ryzyka wystąpienia sm a nie przyczyna.
Odpowiedz
#6
(02-10-2019, 15:37)hela napisał(a): Bo nie jest dziedziczne, chodzi o konkretną kombinację określonych genów, większe szanse ma np. rodzeństwo na to że będą mieć taką kombinację. Genetyczne nie znaczy dziedziczne. Po prostu coś nie halo z genami, źle się człowiekowi trafiło i tyle, i tak nadal jest to tylko czynnik ryzyka wystąpienia sm a nie przyczyna.

Ok, dzieki za wytłumaczenie
Odpowiedz
#7
Ja się nie do końca zgodzę z tym, że "genetyczne nie znaczy dziedziczne".
Jasne, samo SM nie jest dziedziczne, ale już geny, które mogą odpowiadać za podatność na zachorowanie przekazujemy rzecz jasna naszemu potomstwu (więc są dziedziczone), statystycznie w 50% - reszta od drugiego rodzica.
Są też badania, z których wynika, że potomstwo rodzica chorującego na SM jest bardziej podatne na zachorowanie na tą samą chorobę, ale to nie znaczy, że na pewno zachoruje, bo tak jak jest napisane w podlinkowanym artykule - zachorowanie jest splotem uwarunkowań genetycznych, wpływu środowiska, patogenów, a nawet czynników losowych.
Odpowiedz
#8
Rodzeństwo ma 3% więcej szans na zachorowanie niż osoby nie spokrewnione z chorym. Rodzice pojedynczo nie muszą mieć całego zestawu genów które zwiększają szanse na sm, ale mieszanka genów obydwojga już może zawierać ten zestaw, i to jest loteria masz o wiele mniej niż 50% szans że źle trafisz. Choroby dziedziczne często są kojarzone z pojedynczym genem lub jego mutacją i do przekazania ich wystarczy jeden rodzic, i tu masz równo 50% szansy że akurat tej gen Ci się dostanie. Większość z nas ma lub miało dwoje zdrowych rodziców.
Odpowiedz
#9
(03-10-2019, 12:45)hela napisał(a): Rodzeństwo ma 3% więcej szans na zachorowanie niż osoby nie spokrewnione z chorym. Rodzice pojedynczo nie muszą mieć całego zestawu genów które zwiększają szanse na sm, ale mieszanka genów obydwojga już może zawierać ten zestaw, i to jest loteria masz o wiele mniej niż 50% szans że źle trafisz. Choroby dziedziczne często są kojarzone z pojedynczym genem lub jego mutacją i do przekazania ich wystarczy jeden rodzic, i tu masz równo 50% szansy że akurat tej gen Ci się dostanie. Większość z nas ma lub miało dwoje zdrowych rodziców.

Hela, masz talent do prostego mówienia o skomplikowanych rzeczach. Duży uśmiech
Odpowiedz
#10
(03-10-2019, 13:24)speculum napisał(a):
(03-10-2019, 12:45)hela napisał(a): Rodzeństwo ma 3% więcej szans na zachorowanie niż osoby nie spokrewnione z chorym. Rodzice pojedynczo nie muszą mieć całego zestawu genów które zwiększają szanse na sm, ale mieszanka genów obydwojga już może zawierać ten zestaw, i to jest loteria masz o wiele mniej niż 50% szans że źle trafisz. Choroby dziedziczne często są kojarzone z pojedynczym genem lub jego mutacją i do przekazania ich wystarczy jeden rodzic, i tu masz równo 50% szansy że akurat tej gen Ci się dostanie. Większość z nas ma lub miało dwoje zdrowych rodziców.

Hela, masz talent do prostego mówienia o skomplikowanych rzeczach. Duży uśmiech

Prawie sami faceci w pracy, trzeba się wyrażać tak żeby dotarło za pierwszym razemOczko
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości