Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wątpliwości co do diagnozy
#11
też mam wątpliwości, bo nie było łatwo z ostateczną diagnozą, a moje wyniki badań są podobno takie, od których się zaczyna próg SM Uśmiech 10 zmian - ja mam 10 zmian, etc. Uśmiech Może wiele z nas boryka się z wątpliwościami po usłyszeniu diagnozy ...
Odpowiedz
#12
Poziomka, a miałaś punkcję lędźwiowa? Wynik badania PMR jest dość mocnym argumentem Uśmiech
Odpowiedz
#13
miałam i są te prążki ale też nie jakoś dużo Duży uśmiech
Odpowiedz
#14
(19-02-2019, 23:58)poziomka napisał(a): też mam wątpliwości, bo nie było łatwo z ostateczną diagnozą, a moje wyniki badań są podobno takie, od których się zaczyna próg SM Uśmiech 10 zmian - ja mam 10 zmian, etc. Uśmiech Może wiele z nas boryka się z wątpliwościami po usłyszeniu diagnozy ...

Ja mam kilka małych nie aktywnych zmian- 6 o ile się nie mylę ale niestety w miejscu dość charakterystycznym dla SM i tylko to skłoniło lekarza do ostatecznej diagnozy.  Moja diagnoza też trochę trwała, bo ponad rok.  Na początku swojej drogi spotkałam lekarza który kazał czekać na kolejne zmiany w rezonansie lub kolejny rzut, bo nie był w stanie stwierdzić na 100 %czy to SM. I czekałam rok aż pojawiły się dretwienia i trafiłam do innego lekarza specjalisty od SM ( dzięki niemu jestem w programie) ale nie miałam nawet innych badań typu na żeby wykluczyć np bolerioze czy inne choroby, nie miałam badania potencjalow ani  nawet robionej punkcji.. Czasem żałuję że ich nie zrobiłam na własną rękę  ale skoro diagnoza padła to teraz już o tym tak nie myślę, jest co jest i będzie co ma być, .. W maju mam kontrolny rezonans po roku leczenia Tecfiderą zobacze co pokaże Uśmiech
Odpowiedz
#15
(19-02-2019, 23:58)poziomka napisał(a): też mam wątpliwości, bo nie było łatwo z ostateczną diagnozą, a moje wyniki badań są podobno takie, od których się zaczyna próg SM Uśmiech 10 zmian - ja mam 10 zmian, etc. Uśmiech Może wiele z nas boryka się z wątpliwościami po usłyszeniu diagnozy ...

Ja mam 2 w głowie, 3 w rdzeniu. I też mam SM. Prążków mało, ale jak na tym forum pisał WorkBorg - nie ma znaczenia liczba. To kwestia są/nie ma.

W książce "Dobre życie z ciężką chorobą" autorka pisała, że spora liczba chorych na SM dłuuuugo wypiera ten fakt. Oczko

Tu masz kryteria rozpoznania SM:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kryteria_McDonalda
Odpowiedz
#16
(20-02-2019, 07:51)speculum napisał(a):
(19-02-2019, 23:58)poziomka napisał(a): też mam wątpliwości, bo nie było łatwo z ostateczną diagnozą, a moje wyniki badań są podobno takie, od których się zaczyna próg SM Uśmiech 10 zmian - ja mam 10 zmian, etc. Uśmiech Może wiele z nas boryka się z wątpliwościami po usłyszeniu diagnozy ...

Ja mam 2 w głowie, 3 w rdzeniu. I też mam SM. Prążków mało, ale jak na tym forum pisał WorkBorg - nie ma znaczenia liczba. To kwestia są/nie ma.

W książce "Dobre życie z ciężką chorobą" autorka pisała, że spora liczba chorych na SM dłuuuugo wypiera ten fakt. Oczko

Tu masz kryteria rozpoznania SM:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kryteria_McDonalda

Prążki, jak i zmiany na rdzeniu, są mocnym argumentem diagnostycznym „za SM”. Kwestia „dużo-mało” prążków nie ma znaczenia. Tak samo ze zmianami w rdzeniu. Albo wyraźnie (25-30 ms) opóźniona latncja VEP-ów w jednym oku (albo, jeżeli ktoś choruje już długo i miał PZNW w obu oczach — w obu). 

Są wyniki „wątpliwe” - brak zmian w rdzeniu, brak zmian na VEP-ach (albo delikatnie opóźnione obustronne), ujemna punkcja (!), długotrwały brak zmian w rezonansie (przy ujemnym rdzeniu). Natomiast jeżeli coś jest, to jest. I nie ważne czy jest to 6 prążków czy 3. Nieważne czy 2 zmiany w rdzeniu czy 9. (W kontekście diagnozy, oczywiście). 

Zmiany charakterystyczne dla SM, o których pisał ktoś wyżej to zapewne tzw. „Palce Dawsona” - mocno charakterystyczne, przypominające odcisk palca wskazującego, zmiany okalające ciało modzelowate, zazwyczaj wielkości 6-7mm.
Odpowiedz
#17
(20-02-2019, 12:18)WorkBorg napisał(a):
(20-02-2019, 07:51)speculum napisał(a):
(19-02-2019, 23:58)poziomka napisał(a): też mam wątpliwości, bo nie było łatwo z ostateczną diagnozą, a moje wyniki badań są podobno takie, od których się zaczyna próg SM Uśmiech 10 zmian - ja mam 10 zmian, etc. Uśmiech Może wiele z nas boryka się z wątpliwościami po usłyszeniu diagnozy ...

Ja mam 2 w głowie, 3 w rdzeniu. I też mam SM. Prążków mało, ale jak na tym forum pisał WorkBorg - nie ma znaczenia liczba. To kwestia są/nie ma.

W książce "Dobre życie z ciężką chorobą" autorka pisała, że spora liczba chorych na SM dłuuuugo wypiera ten fakt. Oczko

Tu masz kryteria rozpoznania SM:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kryteria_McDonalda

Prążki, jak i zmiany na rdzeniu, są mocnym argumentem diagnostycznym „za SM”. Kwestia „dużo-mało” prążków nie ma znaczenia. Tak samo ze zmianami w rdzeniu. Albo wyraźnie (25-30 ms) opóźniona latncja VEP-ów w jednym oku (albo, jeżeli ktoś choruje już długo i miał PZNW w obu oczach — w obu). 

Są wyniki „wątpliwe” - brak zmian w rdzeniu, brak zmian na VEP-ach (albo delikatnie opóźnione obustronne), ujemna punkcja (!), długotrwały brak zmian w rezonansie (przy ujemnym rdzeniu). Natomiast jeżeli coś jest, to jest. I nie ważne czy jest to 6 prążków czy 3. Nieważne czy 2 zmiany w rdzeniu czy 9. (W kontekście diagnozy, oczywiście). 

Zmiany charakterystyczne dla SM, o których pisał ktoś wyżej to zapewne tzw. „Palce Dawsona” - mocno charakterystyczne, przypominające odcisk palca wskazującego, zmiany okalające ciało modzelowate, zazwyczaj wielkości 6-7mm
Tak ja pisałam. Napiszę tutaj po krotce co mam w rezonansie :"W obrębie istoty bialej nadmiotowo uwidoczniono kilka zmian demielinizacyjnych. Zmiany w sąsiedztwie układu komorowego oraz w ciele modzelowatym maja owalny kształt osią dluga skierowana w kierunku układu komorowego. Największa ma średnicę do 6mm. Nie stwierdza sie cech aktywności procesu. (no jeszcze tam sporo jest napisane ale wypisalam te najważniejsze)
Odpowiedz
#18
(17-02-2019, 21:39)hela napisał(a): Znajoma miała oponiaka, neurochirurg powiedział jej że lepiej go wyciąć niż np. naświetlać, bo po naświetlaniu 80% się robi złośliwe.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Miał rację.

__________________
Zobacz duże biurko narożne
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości