Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Liczba i wielkość zmian demielinizacyjnych
#1
Czy po liczbie zmian, które są widoczne w badaniu rezonansem magnetycznym można stwierdzić na ile ostry będzie przebieg stwardnienia rozsianego? Ile macie zmian i jak się czujecie, jakie macie dolegliwości?
Moja dziewczyna została zdiagnozowana 3 tygodnie temu. W rezonansie mózgu miała osiem zmian, z czego największa 9 mm. Osłabł jej wzrok w prawym oku i miała niedowład nogi. Oko trochę się poprawa, ale z nogą jest dalej źle.
Odpowiedz
#2
Ważniejsza od liczby zmian jest ich lokalizacja. Można mieć wiele zmian i być w pełni sprawny lub odwrotnie - pojedyncze zmiany i widoczną niepełnosprawność. Jeśli chodzi o prognozowanie przebiegu - lekarze zazwyczaj nie chcą odpowiadać na takie pytania, bo to trochę jak wróżenie z fusów.

Ja mam dużo zmian w MRI, nikt nawet nie pokusił się nigdy o to, żeby je policzyć (standardowy opis mojego MRI: "liczne zmiany demielinizacyjne w..."). W kolejnych opisach badań dodatkowo tylko wyliczano, że w porównaniu do poprzedniego np. "dwie nowe zmiany... (i wskazana jakaś lokalizacja)". Wydaje mi się, że na pierwszy rzut oka zazwyczaj nie widać, żebym była chora.
Odpowiedz
#3
(25-05-2016, 23:21)awki napisał(a): Czy po liczbie zmian, które są widoczne w badaniu rezonansem magnetycznym można stwierdzić na ile ostry będzie przebieg stwardnienia rozsianego? Ile macie zmian i jak się czujecie, jakie macie dolegliwości?
Moja dziewczyna została zdiagnozowana 3 tygodnie temu. W rezonansie mózgu miała osiem zmian, z czego największa 9 mm. Osłabł jej wzrok w prawym oku i miała niedowład nogi. Oko trochę się poprawa, ale z nogą jest dalej źle.

Nie pamiętam ile mam zmian, lekarz tłumaczył mi, że to nie ma znaczenia. Z resztą wynik rezonansu nijak się ma do mojego stanu zdrowia. Biorę Rebif, więc raz w roku mam rezonans kontrolny. W ubiegłym roku miałem bardzo silny rzut na nogi, chyba najsilniejszy. A w rocznym rezonansie nie było żadnej nowej zmianie, co więcej - niektóre wcześniejsze zmiany się zmniejszyły. Dwa lata wstecz -nie miałem w ciągu roku żadnego rzutu, a w rezonansie kontrolnym miałem dwie nowe zmiany.

awki, jak Twoja dziewczyna ma problem z nogą - niech jak najszybciej zacznie rehabilitację. To naprawdę bardzo ważne! Mi bardzo pomógł rower w dochodzeniu do sprawności nóg - najpierw stacjonarny, później już zwykły. I praca z fizjoterapeutką.
Odpowiedz
#4
U mnie z tego co wiem zmian nie jest dużo, po kilka w każdej polkuli i coś w rdzeniu. Na pierwszy rzut oka również nie widać ze jestem chora, lekarz widzi  to w badaniu neurologicznym oraz pewne rzeczy ja czuje ale nie zauwazy tego inna osoba chyba ze sie bedzie uważne mi przygladac Oczko . Oczywiście przy rzutach widać ze coś jest nie tak. Ilość zmian się nie zmieniła od 3 lat, pomijając rdzeń. Miałam np. nowe rzuty widoczne w badaniu neurologicznym a nowe zmiany się nie pojawiły. Takze zgadzam się z opinią Moniki, że stan neurologiczny nie koreluje z obrazem MRI. Także jeżeli są nowe zmiany a stan neurologiczny bez zmian to zmiany najwidoczniej pojawiły się w miejscu które za nic nie odpowiada a takich miejsc jest dużo Uśmiech Pozatym mózg jest bardzo plastyczny i zawsze w mniejszy lub wiekszy sposób  poradzi sobie z problemem i funkcje uszkodzonych miejsc przejmie inny rejon mózgu.
Odpowiedz
#5
Dodam, że chyba najważniejsze jest aby zmiany demielinizacyjne nie były aktywne. Jedno aktywne ognisko zrobi więcej szkody niż kilkanaście nieaktywnych. Ja mam dwa ogniska po prawie 1,5cm w rdzeniu kręgowym, które mimo wielkiej ilości sterydów w ostatnim roku (14 kroplówek solu-medrolu) nie chcą się uciszyć i ciągle wywołują rzuty.
Odpowiedz
#6
Ja również mam kilka zmian w mózgu i one nie zmieniają się od 3 lat od kąd miałam pierwszy rezonans. A z roku na rok jest coraz słabiej z moim chodzeniem. Dodam, że nigdy nie były aktywne. Także nie wiem od czego to zależy.
Odpowiedz
#7
Może masz tak jak ja aktywne zmiany w rdzeniu kręgowym. U mnie dwa aktywne ogniska w rdzeniu kręgowym (w odcinku piersiowym) wywołują kolejne rzuty z osłabieniem stron ciała albo nóg. Jeśli masz możliwość warto byłoby zrobić rezonans kręgosłupa i to sprawdzić.
Odpowiedz
#8
U mnie od mniej więcej 5 lat bez zmian. W wynikach MRI - zmiany liczne w obu półkulach (w tym w pniu mózgu). Czuje się OK, choroby na pierwszy rzut oka nie widać [emoji3]


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odpowiedz
#9
Cześć. U mnie w rezonansie liczne zmiany, dwie przy rdzeniu kręgowym i jedna na klatce piersiowej. W przeciągu miesiąca dwa nowe aktywne ogniska. Miałam 8 aktywnych ale po sterydach wygasły. Obecnie przyjmuję Tecfiderę. Mam osłabioną lewą nogę ale ustąpiło mi mrowienie w lewej ręce.
Odpowiedz
#10
Ja przed programem też miałam z 5 zmian aktywnych, lekarz powiedział że trzeba szybko wdrożyć leczenie i nic po za tym, nie miałam żadnych dziwnych objawów i czułam się bardzo dobrze
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości