Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
aparat ortodontyczny
#21
Jeśli chodzi o zdrowie. U mnie to nie tylko kilka krzywych zębów. Mam strasznie stloczone. Powykrzywiane, wada postępuje. Na dodatek z tego procesu na pamiatke zawiasy szczenki z jednej strony dziwnie dzialaja. Takie wady mają jaknajbardziej przełożenie zdrowotne. Wiele dolegliwości to krzywy zgryz.
Bede jeszcze sie starac o ten aparat..i walczyć aby pogodzic jedno z drugim. Szkoda, ze ponad rok jestem w plecy.
K82012629
Dzieki za rade. A czym sie roznia porcelanowe od ceramicznych? Hmm procz tego ze drozsze. Dla mnie porcelana na dwa luki to spory koszt ale...

(19-01-2018, 13:16)igreeeczka@wp.pl napisał(a): Ja miałam pierwszy rzut w październiku 2017 r. I wtedy też zostałam zdiagnozowana mając już aparat na zębach i powiedzieli że jeżeli będą duże zakłócenia to niestety będę musiała to ściągnąć i powtórzyć badanie ale na szczęście się wszystko udało i obraz nie był w 100 % wyraźny ale dało się z niego większość odczytać Oczko jestem w programie lekowym i w tym roku chciałabym się już pozbyć aparatu żeby badanie się udało w 100 %


Dostałeś się do programu bez problemu z aparatem? Tzn nie robili ci trudnosci, ze jak masz aparat to nie bd mogla miec rezonansy wymaganych i nie bd cie chcieli w programie. Pytam troche na zas...ale przezorny zawsze ubezpieczony.
Odpowiedz
#22
(21-02-2018, 15:12)Kosmos88 napisał(a): Jeśli chodzi o zdrowie. U mnie to nie tylko kilka krzywych zębów. Mam strasznie stloczone. Powykrzywiane, wada postępuje. Na dodatek z tego procesu na pamiatke zawiasy szczenki z jednej strony dziwnie dzialaja. Takie wady mają jaknajbardziej  przełożenie zdrowotne. Wiele dolegliwości to krzywy zgryz.
Bede jeszcze sie starac o ten aparat..i walczyć aby pogodzic jedno z drugim. Szkoda, ze ponad rok jestem w plecy.
K82012629
Dzieki za rade. A czym sie roznia porcelanowe od ceramicznych? Hmm procz tego ze drozsze. Dla mnie porcelana na dwa luki to spory koszt ale...

(19-01-2018, 13:16)igreeeczka@wp.pl napisał(a): Ja miałam pierwszy rzut w październiku 2017 r. I wtedy też zostałam zdiagnozowana mając już aparat na zębach i powiedzieli że jeżeli będą duże zakłócenia to niestety będę musiała to ściągnąć i powtórzyć badanie ale na szczęście się wszystko udało i obraz nie był w 100 % wyraźny ale dało się z niego większość odczytać Oczko jestem w programie lekowym i w tym roku chciałabym się już pozbyć aparatu żeby badanie się udało w 100 %


Dostałeś się do programu bez problemu z aparatem? Tzn nie robili ci trudnosci, ze jak masz aparat to nie bd mogla miec rezonansy wymaganych i nie bd cie chcieli w programie. Pytam troche na zas...ale przezorny zawsze ubezpieczony.

Nie miałam żadnych problemów przez aparat, bez problemu dostałam się do programu lekowego Uśmiech
Na górnych zębach mam porcelanowy a na dolnych zwykły metalowy (bo mniej je widać) rozmawiałam ze swoją ortodontką i powiedziała, że do października spokojnie mi go ściągnie więc trochę mnie uspokoiła Uśmiech
Odpowiedz
#23
(21-02-2018, 15:12)Kosmos88 napisał(a): Dzieki za rade. A czym sie roznia porcelanowe od ceramicznych? Hmm procz tego ze drozsze. Dla mnie porcelana na dwa luki to spory koszt ale...

Jeśli mam być szczery to nie wiem, wiele razy słyszałem jak ktoś używał słowa zamki porcelanowe i ceramiczne zamiennie, jako synonimy.

(21-02-2018, 15:12)Kosmos88 napisał(a): Dostałeś się do programu bez problemu z aparatem? Tzn nie robili ci trudnosci, ze jak masz aparat to nie bd mogla miec rezonansy wymaganych i nie bd cie chcieli w programie. Pytam troche na zas...ale przezorny zawsze ubezpieczony.
(21-02-2018, 15:12)igreeeczka@wp.pl napisał(a): Nie miałam żadnych problemów przez aparat, bez problemu dostałam się do programu lekowego [Obrazek: smile.gif]

Na górnych zębach mam porcelanowy a na dolnych zwykły metalowy (bo mniej je widać) rozmawiałam ze swoją ortodontką i powiedziała, że do października spokojnie mi go ściągnie więc trochę mnie uspokoiła [Obrazek: smile.gif]

Ja mam takie wrażenie, że gdybym sam nie pytał lekarza o aparat to by nawet go nie zauważył i nie robił żadnych problemów...
Odpowiedz
#24
Hej. Dzięki za odpowiedzi. Ciężko mi sie pisze z telefonu. Niestety nie pamietam hasła do konta żeby pisać z kompa. Tu jestem zalogowana poki co cały czas.

Z tego co wiem to aparat z ceramicznymi i porcelanowymi zamkami to dwa różne aparaty. Jest jeszcze kryształowy. Oczywiście cena tu gra rolę. Tak czy inaczej każdy z tych aparatów ma metalowe elementy. Na pewno drut. Na innym forum uzyskałam info, że jest możliwość zdjecia druta.

Ponieważ ja wiem wcześniej a nie w trakcie leczenia ortodontycznego o zmianach chciałabym uniknąć problemów z rezonansem i przerywaniem leczenia orto. Mamy 21 wiek a lekarze zachowują się jakby tkwili w epoce kamienia łupanego. Nie chcą się czegoś podjąć bo nie wiedzą to zamiast to powiedzieć to naciagaja i nie udzielają rzetelnych informacji. Ja wszystkiego muszę się sama dowiadywać i mówić lekarzom: tak można, tak sie da tylko czy pan/ pani się zgodzi...
Jest jeszcze tytanowy aparat sie dowiedziałam. Ciut droższy od metalowego. Dla alergików....bede teraz o niego pytać.

Moze sie komus przyda bo szukam podstaw do pogodzenia dwoch rzeczy a kto jak nie ja?

"Pojawiło się wspólne stanowisko Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego (PTO), Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego (PLTR) i Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego (PTS) dotyczące diagnostyki za pomocą rezonansu magnetycznego u pacjentów ortodontycznych. Dzięki temu dokumentowi, można jednoznacznie stwierdzić kiedy aparaty ortodontyczne stanowią problem podczas badań MRI i jak należy sobie w tych sytuacjach radzić. Bardzo przejrzysty diagram pozwala również pacjentowi zrozumieć tę problematykę. Zapraszamy do Magazynu plików.



Podsumowanie zamieszczone w komentarzu do dokumentu:

W trakcie badania MR prawidłowo umocowane elementy metalowe aparatu ortodontycznego (zamki, pierścienie, stałe retainery ortodontyczne) poddawane są polu magnetycznemu o natężeniu do 3T, które nie powoduje przemieszczenia się tych elementów.
W trakcie badania może dojść do nieznacznego podniesienia temperatury (do 1°C), co nie jest zagrożeniem dla żywotności miazgi i otaczających tkanek.
Stopy stali powodują powstanie miejscowych artefaktów w obrazie MR (z wyjątkiem stopu 18-8 czyli zawierającego około 18% chromu i 8% niklu). Natomiast stopy niklowo-tytanowe, tytanowe, tytanowo-molibdenowe, chromowo-kobaltowe, zamki ceramiczne i z tworzyw sztucznych nie powodują artefaktów w badaniu do 1,5 T.
Przed wykonaniem badania lekarz ortodonta powinien zdjąć wszystkie ruchome elementy aparatu ortodontycznego (łuki ortodontyczne, ligatury, łuki podniebienne, podjęzykowe i przedsionkowe) oraz sprawdzić czy pozostałe elementy są prawidłowo umocowane. Nie ma bezwzględnych wskazań do usuwania całego aparatu ortodontycznego.
W wyjątkowych sytuacjach, przy badaniu struktur szczęki i żuchwy w celu ich jednoznacznej oceny i braku możliwości zastosowania innej metody diagnostycznej należy usunąć cały aparat ortodontyczny.
Obecność aparatu ortodontycznego nie ma wpływu na jakość badania MR innych części ciała."
Odpowiedz
#25
Jeśli chodzi o drut i inne ruchome metalowe elementy to oczywiście że jest możliwość zdjęcia ich na czas badania, kwestia uprzejmości ortodonty. Mój zapewnił mnie, że absolutnie nie widzi w tym problemu.

Od siebie dodam jeszcze dwa linki, może komuś się przyda.

Pierwszy to prawdopodobnie wspomniany wyżej diagram, pokazał mi go mój ortodonta: https://www.magazyn-stomatologiczny.pl/files/2837.pdf

Drugi to wpis (na moim zdaniem ciekawym blogu) osoby noszącej aparat i chorującej na epilepsję: https://www.zadrutowani.pl/blog/105/apar...-epilepsja
Odpowiedz
#26
Cześć, ja tak z informacją, może komuś się przyda-właśnie miałam robiony rezonans w aparacie ortodontycznym.Mam założone porcelanowe zamki  i tytanowe rurki zamiast klasycznych pierścieni.Metalowe druty zostały wyjęte do badania.Nie było żadnych zakłóceń w obrazie.Rezonans 1,5 teslowy.
Odpowiedz
#27
Mnie czeka niedługo rezonans i jutro jadę do ortodontki
Ona mówi że konsultowała się z jakimś lekarzem i nie ma przeciwskazań do wykonania mri z aparatem i jak coś wskazany jest aparat estetyczny.
Jutro z nią pogadam nie znam się na aparatach na zęby
Odpowiedz
#28
Hej, noszę aparat od roku, założyłam go po diagnozie. Chciałam już wcześniej, lecz długa diagnoza przesunęła te plany. Nie żałuję założenia aparatu (jak na razie) ponieważ widzę poprawę w zgryzie i jeżeli ktoś ma naprawdę dużą potrzebę estetyczna czy zdrowotną to zachęcam do zdecydowania się na aparat ortodontyczny. Wszystko tak jak piszecie, jest kwestią do dogadania z lekarzami i niestety, czasami ich dobrą wolą.

Ja znalazłam super ortodontę, z polecenia, któremu już na pierwszej wizycie powiedziałam o chorobie i konieczności zdjęcia aparatu na rezonans. Powiedział, ze w takiej sytuacji, nie weźmie ode mnie pieniędzy jak za założenie aparatu, policzy to jako zwykłą wizytę. Ogólnie - da się.

Problem jest w poradni neuro, ponieważ chyba program lekowy NFZ wymaga rezonansu bez aparatu - za nic w świecie nie zrobia mi rezonansu kontrolnego z aparatem. Jednak prywatnie nie mają z tym problemu, każą tylko położyć się na 5 minut w aparaturze i zobaczyć, czy aparat ciągnie lub piecze. Niestety nie mogę zrobić rezonansu prywatnie, jeśli jestem w poradni neuro przy szpitalu. Więc musze zdjąć, bo lekarze radiolodzy nie akceptują rekomendacji ortodontów w sprawie wykonania MRI z aparatem stałym.
Odpowiedz
#29
noszę aparat od roku (ceramiczne zamki, metalowe pierścienie). założyłam go po diagnozie. mam normalnie mri w ramach pogramu lekowego (zdejmuję metalowe el. przed badaniem). radiolodzy nie chcą wykonywać mri z aparatem, bo na wyniku będą zakłócenia i tu ich rozumiem. mri zawsze na 1,5 tesli. po zdjęciu aparatu będę miała drut retencyjny z wkłóna szklanego, żeby go nie zdejmować do każdego badania. orto mówi, że zgodnie z badaniami podanie solu wydłuża czas noszenia aparatu, ale to już siła wyższa Uśmiech
Odpowiedz
#30
Ja swój aparat ortodontyczny metalowy zdjęłam dwa lata temu. Gdy robiłam MRI kolana w tym czasie kazano mu jedynie zdjąć ruchome elementy aparatu, czyli drugim, zamki normalnie zostały. Teraz przy MRI głowy miałam już tylko druty retencyjne i zarówno ortodonta jak i radiolodzy poradzili druty zdjąć, aby nie było zakłóceń w obrazie i potem się nie zastanawiać co jest artefaktem a co nie. Muszę zapytać ortodonte o regencję z włókna szklanego o którym wspomina panna-migotka. Niedługo będę mieć kolejne badania do stawiania diagnozy i wolę się pozbyć tego drucika za wczasy, żeby potem nie robili mi problemów w szpitalu.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości