Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
przerwanie leczenia i zajście w ciąże
#31
(12-02-2018, 13:55)Marta napisał(a): Cześć dziewczyny Uśmiech

Czy któraś z Was bierze copaxone i zaszła w ciąże na tym lekarstwie? Czy można brać copaxone w czasie ciąży?
Słyszałam, że ostatnio były wykonywane jakieś badania w tym temacie. Czy możecie podesłać publikacje lub linki jeśli coś czytałyście na ten temat?

Cześć!
Copaxone może być bezpieczenie stosowany w czasie ciąży, choć dopiero 1.09 ubiegłego roku zostało to formalnie uregulowane w zapisach programu lekowego w Polsce. Stąd stosunkowo niewiele doświadczeń polskich pacjentek w tej kwestii 

Jeśli chodzi o publikacje, to może zainteresuje Cię artykuł "Leki immunomodulacyjne a ciąża w stwardnieniu rozsianym" (Iwona Rościszewska-Żukowska, Mirosław Dziki, Halina Bartosik-Psujek).
Plik z artykułem zamieszczam w załączniku do postu. O Copaxone (octanie glatirameru) - od strony 148, czyli 3 w zamieszonym pliku PDF.


Załączone pliki
.pdf   49740-112161-1-SM.pdf (Rozmiar: 310,39 KB / Pobrań: 39)
Odpowiedz
#32
Hej, witam serdecznie. Ja należę do tych, które najpierw starały się o ciaze na copaxone, a obecnie jestem w dziewiątym tygodniu ciąży i zastrzyki robię nadal. 
Dotychczas kontaktowałam się tylko telefonicznie z moim neurologiem, który właśnie powiedział , że zastrzyki mam robić dalej , a osobiście  będziemy się widzieć i dalej rozmawiać na ten temat w przyszłym tygodniu.
Odpowiedz
#33
Elina pytałam mojej Neurolog, co mam zrobić, jeśli chce mieć dzidziusia, a dopiero zaczynam leczenie Tecfidera.
Powiedziała, że wtedy mam ją przerwać na czas ciąży, choć lepiej by bylo, żebym zaczekała na rezultaty po roku leczenia.
Także jak się trafi to tylko mam przerwać stosowanie Tecfidera.
U mnie sprawy się trochę skomplikowały przed rozpoczęciem Tecfidery, bo trafiliśmy do poradni leczenia bezpłodności, ponieważ staramy się od prawie trzech lat i nic, ja jednak zdecydowałam, że najpierw niech poprawi się moje SM, bo cóż mogę dać maluszkowi, kiedy SM będzie mnie atakowało.
Odpowiedz
#34
Ja właśnie ze względu na to, że długo się nie udawało zajść w ciążę,  zdecydowałam się na Copaxone. Nie chciałam już dłużej odsuwać rozpoczęcia terapii . I wydarzyła się niespodzianka.  Terapię zaczęłam w styczniu a w lutym nagle okazało się, że jestem w ciąży.
Odpowiedz
#35
Joanna, ja też przesunęłam rozpoczęcie leczenia, normalnie powinnam zacząć w grudniu, a zaczęłam pod koniec lutego, bo nie chciałam pogorszenia sytuacji. Bałam się, że jeśli nie zacznę leczenia to będzie źle i zaczęłam TecfidereUśmiech a dzidziuś odszedł na daleki plan, bo boje się co później, czy podolam itp.
Joanna dużo zdrowia dla Ciebie i dzidzi!!!:*
Odpowiedz
#36
Hej. Ja choruje na stwardnienie juz 3 lata przed chorobą urodzilam syna a teraz jestem w 6 tyg ciąży leki odstawiłam juz pół roku temu czuje się dobrze.
Odpowiedz
#37
(22-06-2018, 19:34)Adriana napisał(a): Hej. Ja choruje na stwardnienie  juz 3 lata przed chorobą urodzilam syna a teraz jestem w 6 tyg ciąży leki odstawiłam juz pół roku  temu czuje się dobrze.

Adriano, moje gratulacje! Trzymajcie się zdrowo! :* Oczko
Odpowiedz
#38
Adriana, ja również gratuluję. Jak samopoczucie? Dolegliwości ciążowe nadal nie doskwierają ?
Odpowiedz
#39
Gratulacje i powodzeniaUśmiech


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odpowiedz
#40
(22-06-2018, 19:34)Adriana napisał(a): Hej. Ja choruje na stwardnienie  juz 3 lata przed chorobą urodzilam syna a teraz jestem w 6 tyg ciąży leki odstawiłam juz pół roku  temu czuje się dobrze.

gratulacje!! Uśmiech  Adriana powiesz mi jaki lek przyjmowałaś? bo ja przyjmuję Tecfidere i też planujemy z mężem zajść w ciąże. We wrześniu mam rezonans i jak bedzie wszystko w porządku  odstawiam leki i będziemy się starać o dzieckoUśmiech  szczerze boje się odstawienia leków... lekarka powiedziała, że jak się zdecyduje to  na 3miesiące przed rozpoczęciem starań o dziecko muszę już odstawić leki...
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości