Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
dawca szpiku?
#1
Czy z naszą chorobą można zostać dawcą szpiku? Dziś koleżanka namawiała mnie na rejestrację w bazie dawców DKMS. W sumie już kiedyś o tym myślałem, ale nie było sposobności. Teraz chętnie bym się zarejestrował. Tylko czy SM nie jest przeszkodą? Jeśli to ma jakieś znaczenie - biorę Avonex
Odpowiedz
#2
Nie wiem czy samo stwardnienie rozsiane przeszkadza. Wydaje mi się natomiast, że leczenie Avonexem czy innymi interferonami - może być przeciwskazaniem. To raczej silne leki, mocno wpływają na organizm. Ale moje gdybanie tylko, nie mam pewności.
Odpowiedz
#3
Nie wiem jak to jest ze szpikiem, ale jako wieloletni zasłużony honorowy krwiodawca dowiadywałem się w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu, czy nadal mogę oddawać krew. Okazało się, że niestety nie. A szkoda. Smutny Myślę , że w przypadku szpiku będzie podobnie.
Odpowiedz
#4
Niestety, chorując na stwardnienie rozsiane nie można zostać dawcą szpiku. Byłam zarejestrowana w bazie dawców szpiku zanim zachorowałam, właśnie w DKMS. Przypomniałam sobie o tym jakiś czas po diagnozie i wysłałam maila z pytaniem co w takiej sytuacji, czy dalej mogę być potencjalnym dawcą. Odpowiedzieli, że niestety nie.
Odpowiedz
#5
Tez byłem zarejestrowany jako dawca szpiku i ktoś mi powiedzial tez, ze niestety nie można być dawca w przypadku SM i to samo jest z oddawaniem krwi. Jesteśmy wykluczeni, trochę poczułem się jak tredowaty.
Odpowiedz
#6
Dzięki za odpowiedzi. Szkoda, ale jak nie można to nie można.
Odpowiedz
#7
Czyli też muszę się wyrejestrować
Odpowiedz
#8
Przeczytałam dzisiaj artykuł, który znalazłam na google i dowiedziałam się, że chorzy nie mogą być dawcami szpiku, bo często oni sami go potrzebują. W szpitalu w Katowicach robią takie przeszczepy i chorzy często wracają do prawie całkowitego zdrowia przed chorobą. Pozdrawiam!   Język
Odpowiedz
#9
Chyba to nie jest powód dla którego nie można zostać dawcą. Wykluczeniem są wszystkie choroby autoimmunologiczne ("5. CHOROBY AUTOIMMUNOLOGICZNE, np. wrzodziejące zapalenia jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna, miastenia, stwardnienie rozsiane, ostre rozsiane zapalenie mózgu i rdzenia, łuszczycowe zapalenie stawów, choroba Gravesa-Basedova, niedokrwistość autoimmunohemolityczna, choroby tkanki łącznej." https://www.dkms.pl/pl/faq/pytania-dawcow) , również te przy których nie stosuje się przeszczepów jako metody leczenia.
Przeszczepy przy stwardnieniu rozsianym to trochę coś innego. Są autologiczne, czyli przerabia się szpik samego chorego a nie od dawcy. Jest wątek o takich przeszczepach, które stosowane są przy stwardnieniu rozsianym http://www.stwardnienierozsiane.info/for...82#pid1682
Odpowiedz
#10
Dla mnie to chore. Ludzie umierają na białaczkę a banki dawców nie chcą naszego szpiku bo mamy stwardnienie rozsiane. Przecież SM i innymi chorobami autoimmunologicznymi nie można się zarazić. Więc o co chodzi??? Wielu ludziom można by pewnie uratować życie gdyby nie takie wyłączenia.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości