Forum Chorych na stwardnienie rozsiane
Tecfidera - Wersja do druku

+- Forum Chorych na stwardnienie rozsiane (https://www.stwardnienierozsiane.info/forum)
+-- Dział: Leczenie (https://www.stwardnienierozsiane.info/forum/forum-10.html)
+--- Dział: Leki, programy lekowe, leczenie w Polsce i innych krajach (https://www.stwardnienierozsiane.info/forum/forum-11.html)
+--- Wątek: Tecfidera (/thread-258.html)



RE: Tecfidera - SK9 - 11-04-2017

Marta, absolutnie nie przejmuj się skutkami uybocznymi bo u niektórych fakt pojawiają się i są uciążliwe ale u niektórych ich w ogóle nie ma. Ja wychodzę z założenia, że jak chcą być te skutki to niech się pojawiają. Najważniejsze jest to żeby lek zadziałał na SM


RE: Tecfidera - Marta_L - 12-04-2017

Dzisiaj drugi dzień z tecfiderą. Póki co wszystko ok, bez skutków ubocznych. Oby już tak zostało Uśmiech Mam małe pytanie do Was bardziej doświadczonych, czy można brać leki osłonowe na żołądek?


RE: Tecfidera - Yazon - 12-04-2017

(12-04-2017, 15:17)Marta_L napisał(a): Dzisiaj drugi dzień z tecfiderą. Póki co wszystko ok, bez skutków ubocznych. Oby już tak zostało Uśmiech Mam małe pytanie do Was bardziej doświadczonych, czy można brać leki osłonowe na żołądek?
Cześć Marta_L
Nie tylko można, raczej TRZEBA a przynajmniej powinno się osłaniać żołądek Wykrzyknik Radziłbym nawet gdy nie odczuwasz kłopotów żołądkowych właśnie dla tego aby ich nie było. Ja tak robię Uśmiech
Pozdrawiam!


RE: Tecfidera - Marta_L - 12-04-2017

(12-04-2017, 15:44)Yazon napisał(a):
(12-04-2017, 15:17)Marta_L napisał(a): Dzisiaj drugi dzień z tecfiderą. Póki co wszystko ok, bez skutków ubocznych. Oby już tak zostało Uśmiech Mam małe pytanie do Was bardziej doświadczonych, czy można brać leki osłonowe na żołądek?
Cześć Marta_L
Nie tylko można, raczej TRZEBA a przynajmniej powinno się osłaniać żołądek Wykrzyknik Radziłbym nawet gdy nie odczuwasz kłopotów żołądkowych właśnie dla tego aby ich nie było. Ja tak robię Uśmiech
Pozdrawiam!

Dzisiaj wzięłam właśnie ale nie do końca byłam pewna czy można Uśmiech


RE: Tecfidera - Marta_L - 13-04-2017

Powiedzcie mi proszę, czy tecfidera może powodować uczucie osłabienia. Od wczoraj czuję się trochę słabsza, póki co żadnych innych skutków ubocznych nie mam ani zaczerwienienia ani bólu brzucha. W ogóle dzień przed rozpoczęciem leczenia zaczęłam odczuwać inaczej lewą nogę, budząc się w nocy napinam nogi zwłaszcza tą lewą i jest ona ciut slabsza. Mam siostrę masazystke i właśnie od wczoraj zaczęła mnie masować. Przy pierwszym rzucie też się tak zdarzało dlatego boję się że znowu się coś złego dzieje. Poza tym od jakichś 3 tyg trzyma mnie uczucie jakby nie swojej skóry. Lekarz mówił, że jeżeli bardzo będzie mi to dolegac to dostanę sterydy ale w tabletkach. Dlatego zaatanawiam się czy te uczucie osłabienia to po leku czy po prostu znowu rzut. Po świętach jeżeli się to nasili to podejdę do lekarza na oddział i niech kombinuje czy da sterydy czy co.


RE: Tecfidera - Yazon - 13-04-2017

Marta_L Cześć!
Nie każde odczucie lekkich niedomagań neurologicznych jest zaraz rzutem. Leki które bierzemy są lekami które mają powstrzymać w znacznym stopniu postęp choroby, ale że choroba w nas nadal jest może się zdarzać taka sytuacja że będziemy odczuwać przejściowo jakieś niedomagania neurologiczne. Jeśli są to objawy jakie odczuwaliśmy w czasie poprzednich zaostrzeń choroby to ja raczej przechodzę nad tym do porządku dziennego. No oczywiście zależy to od ich intensywności i czasu ich trwania. Natomiast jeśli są to jakieś nowe obszary układu nerwowego i są niepokojąco silne lub nie przejściowe to  staram się konsultować tę sprawę z lekarzem!
A że teraz mamy tak burzliwy klimat i ciągłe zmiany zwalam też wiele niedyspozycji na te warunki!  Ja tak działam i jakoś nie mylę się, a rzut rozpoznaję po intensywności  i sile negatywnych odczuć Wykrzyknik Zwykle są one takie że całkowicie ograniczają mi normalne funkcjonowanie. Wtedy wiem że to  rzut Wykrzyknik  
Pozdrawiam

P.s.
Tec. może dawać takie objawy przejściowo, na początku.(osłabienie, lekkie zawroty jakby niestabilność ja tak miałem i czasami teraz też tak mam ale nie jest to silne i jest krótko trwające)


RE: Tecfidera - mufa - 13-04-2017

Marta nie wiem czy to Tecfidera czy SM ale też tak czasem mam


RE: Tecfidera - Marta_L - 15-04-2017

Dzisiaj piąty dzień, dwie godziny po rannej tabletce lekko mnie wysypalo, ale zeszło po ok pół godziny. A moje osłabienie wynika chyba z tego, że bierze mnie przeziębienie. Zawsze jak mam katar to jestem słabsza i nie wiem czym się mogę ratować w takiej sytuacji. Do lekarza numeru prywatnego nie mam, kupiłam sudafed ale póki co nie biorę. Chyba spróbuję jakimiś domowymi sposobami. Wesołych Świąt kochani! A przede wszystkim dużo zdrówka!! :*


RE: Tecfidera - SK9 - 18-04-2017

Cześć, mam do Was pytanie czy od czasu kiedy zaczeliscie stosować tecfidere poprawił się Wasz stan neurologiczny? Uśmiech


RE: Tecfidera - mufa - 18-04-2017

U mnie podobno tak. Przynajmniej tak mówi skala ?