Forum Chorych na stwardnienie rozsiane
Tecfidera - Wersja do druku

+- Forum Chorych na stwardnienie rozsiane (https://www.stwardnienierozsiane.info/forum)
+-- Dział: Leczenie (https://www.stwardnienierozsiane.info/forum/forum-10.html)
+--- Dział: Leki, programy lekowe, leczenie w Polsce i innych krajach (https://www.stwardnienierozsiane.info/forum/forum-11.html)
+--- Wątek: Tecfidera (/thread-258.html)



RE: Tecfidera - marcepanka - 16-10-2019

(15-10-2019, 18:34)Anka napisał(a): Spytaj swojego neuro
Moj mowil ze nie wolno ibuprofenu i juz
Kazal brac paracetamol i ketonal tez

Niestety swojego neurologa z programu widzę raz w roku (i za każdym razem jest to ktoś nowy Wywracanie oczami ). Recepty i skierowania na badania wydaje u mnie pielęgniarka. Jeśli masz częstszy kontakt i nie byłby to dla Ciebie problem to czy mogłabyś dopytać swojego neurologa, dlaczego nie można brać ibuprofenu przy Tecfiderze? Przyznam, że wcześniej o tym nie słyszałam i zdarzało się, że przy bólu głowy brałam właśnie ibuprofen. Szukałam po internecie, ale nie znalazłam żadnych artykułów, badań, itd. na ten temat. Na wszelki wypadek zaopatrzę się w paracetamol  Oczko Ketonal czy Nimesil (moim zdaniem najlepszy) biorę tylko w ostateczności, bo mocno obciążają watrobę i nerki.


Tecfidera - hela - 16-10-2019

(16-10-2019, 18:48)marcepanka napisał(a):
(15-10-2019, 18:34)Anka napisał(a): Spytaj swojego neuro
Moj mowil ze nie wolno ibuprofenu i juz
Kazal brac paracetamol i ketonal tez

Niestety swojego neurologa z programu widzę raz w roku (i za każdym razem jest to ktoś nowy Wywracanie oczami ). Recepty i skierowania na badania wydaje u mnie pielęgniarka. Jeśli masz częstszy kontakt i nie byłby to dla Ciebie problem to czy mogłabyś dopytać swojego neurologa, dlaczego nie można brać ibuprofenu przy Tecfiderze? Przyznam, że wcześniej o tym nie słyszałam i zdarzało się, że przy bólu głowy brałam właśnie ibuprofen. Szukałam po internecie, ale nie znalazłam żadnych artykułów, badań, itd. na ten temat. Na wszelki wypadek zaopatrzę się w paracetamol  Oczko Ketonal czy Nimesil (moim zdaniem najlepszy) biorę tylko w ostateczności, bo mocno obciążają watrobę i nerki.


W ulotce tec jest to napisane, zajrzyj tam po prostu.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


RE: Tecfidera - Anka - 16-10-2019

(16-10-2019, 18:48)marcepanka napisał(a):
(15-10-2019, 18:34)Anka napisał(a): Spytaj swojego neuro
Moj mowil ze nie wolno ibuprofenu i juz
Kazal brac paracetamol i ketonal tez

Niestety swojego neurologa z programu widzę raz w roku (i za każdym razem jest to ktoś nowy Wywracanie oczami ). Recepty i skierowania na badania wydaje u mnie pielęgniarka. Jeśli masz częstszy kontakt i nie byłby to dla Ciebie problem to czy mogłabyś dopytać swojego neurologa, dlaczego nie można brać ibuprofenu przy Tecfiderze? Przyznam, że wcześniej o tym nie słyszałam i zdarzało się, że przy bólu głowy brałam właśnie ibuprofen. Szukałam po internecie, ale nie znalazłam żadnych artykułów, badań, itd. na ten temat. Na wszelki wypadek zaopatrzę się w paracetamol  Oczko Ketonal czy Nimesil (moim zdaniem najlepszy) biorę tylko w ostateczności, bo mocno obciążają watrobę i nerki.
W ulotce jest napisane ze nie wolno brac. Dlaczego nie wiem. Skoro producent pisze ze nie wolno to nie wolno. Jak bralas to trudno po prostu miej w domu paracetamol czy aspiryne
Ja mam problem z rwa kulszowa i kregoslupem wiec u mnie ketonal czesto jest lykany


RE: Tecfidera - Akinom - 16-10-2019

Marcepanka gdzie jesteś w programie? Ja jestem w wojskowym i z dostępem do lekarza prowadzącego program mam to samo. I mam już 3 lekarza.


RE: Tecfidera - marcepanka - 18-10-2019

(16-10-2019, 21:23)Akinom napisał(a): Marcepanka gdzie jesteś w programie? Ja jestem w wojskowym i z dostępem do lekarza prowadzącego program mam to samo. I mam już 3 lekarza.

To wiele wyjaśnia, ja też jestem w wojskowym na Weigla Uśmiech


RE: Tecfidera - Akinom - 18-10-2019

No to witaj w klubie :-)

Moja lokalna neurolog jest bardzo zniesmaczona tym, w jaki sposób szpital prowadzi program. No ale cóż...


RE: Tecfidera - fratalia - 21-10-2019

7 miesiecy na Tecfiderze, 3cie juz badanie krwi i wszystko w normie Uśmiech N. czerwony bym dwa razy. Ostatnio cos mu dokucza : raz w nodze dziwne odczucia, raz w rece, male parestezje na dloniach, bolala go bardzo glowa, promieniowal bol po jednej stronie (oczy go przy tym nie bolaly). Mial cos takiego po raz pierwszy i dwa razy z rzedu wiec sie troche zestresowalam, bo jak to ja mysle sobie 'dlugo nic nie bylo, wiec jest za dobrze'...


Tecfidera - hela - 21-10-2019

Tec na pewno już działa w pełni, a chwilowe pogorszenia zdarzają się każdemu z nas.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


RE: Tecfidera - Beata72 - 24-10-2019

Dzień dobry.
Od marca biorę Tecfiderę. Po miesiącu minęły skutki uboczne w postaci bólu brzucha Uśmiech. Za to pojawił się inny, chyba gorszy problem. Mam bardzo niskie limfocyty. Pierwsze badanie krwi na Tecfiderze w czerwcu - 0,45 tys. (zaczęłam stosować dietę buraczaną i dołączyłam kwas foliowy 15 mg), lipiec - 0,51 (dołożyłam wit. B6 3x150 mg) , sierpień - 0,60 (początek stosowania wit. A 10000 IU), wrzesień - 0,48 a 3 dni temu 0,45.


Na ostatniej wizycie lek. powiedziała, że prawdopodobnie trzeba będzie znowu zmienić lek (wcześniej byłam na Rebifie).
Na razie ratuję się jak mogę. Neurolog powiedziała mi, że kwas foliowy muszę brać koniecznie, ale musi być aktywny (tzw. metylowany) w dawce 15 mg. Niestety, nie znalazłam u nas w takiej dawce (jedyna dostępna to 0,4 mg). Znalazłam w Stanach folian 5-MTHF 15 mg, paczka już idzie Uśmiech. Dodatkowo kupiłam aktywną wit. B6 (jest lepiej wchłaniana).

Czy Wy również macie takie niskie limfocyty?
W jaki sposób można zwiększyć ich liczbę?


RE: Tecfidera - Anka - 24-10-2019

(24-10-2019, 13:51)Beata72 napisał(a): Dzień dobry.
Od marca biorę Tecfiderę. Po miesiącu minęły skutki uboczne w postaci bólu brzucha Uśmiech. Za to pojawił się inny, chyba gorszy problem. Mam bardzo niskie limfocyty. Pierwsze badanie krwi na Tecfiderze w czerwcu - 0,45 tys. (zaczęłam stosować dietę buraczaną i dołączyłam kwas foliowy 15 mg), lipiec - 0,51 (dołożyłam wit. B6 3x150 mg) , sierpień - 0,60 (początek stosowania wit. A 10000 IU), wrzesień - 0,48 a 3 dni temu 0,45.


Na ostatniej wizycie lek. powiedziała, że prawdopodobnie trzeba będzie znowu zmienić lek (wcześniej byłam na Rebifie).
Na razie ratuję się jak mogę. Neurolog powiedziała mi, że kwas foliowy muszę brać koniecznie, ale musi być aktywny (tzw. metylowany) w dawce 15 mg. Niestety, nie znalazłam u nas w takiej dawce (jedyna dostępna to 0,4 mg). Znalazłam w Stanach folian 5-MTHF 15 mg, paczka już idzie Uśmiech. Dodatkowo kupiłam aktywną wit. B6 (jest lepiej wchłaniana).

Czy Wy również macie takie niskie limfocyty?
W jaki sposób można zwiększyć ich liczbę?
ja mam ponizej 0,5. ostatnio 0,46 wczesniej 0,37. 
Od samego poczatku miałam niskie limfo w okolicy 0,5
Biore Tec od maja 2018