Forum Chorych na stwardnienie rozsiane
Tecfidera - Wersja do druku

+- Forum Chorych na stwardnienie rozsiane (https://www.stwardnienierozsiane.info/forum)
+-- Dział: Leczenie (https://www.stwardnienierozsiane.info/forum/forum-10.html)
+--- Dział: Leki, programy lekowe, leczenie w Polsce i innych krajach (https://www.stwardnienierozsiane.info/forum/forum-11.html)
+--- Wątek: Tecfidera (/thread-258.html)



RE: Tecfidera - mufa - 28-12-2016

Anka ja się leczę od sierpnia tego roku i mam już kilka zapomnien za sobą. Teraz czuję się ok ale wiadomo że są też gorsze dni


RE: Tecfidera - sloneczko25 - 28-12-2016

Yazon - uśmiech na gębę i tak jak mówisz -do przodu Oczko a co tam! Jak czuję co się zbliża to mówię, że buraczeję i niech się wszyscy do tego przyzwyczają!


RE: Tecfidera - Areliee - 29-12-2016

Hej Anka!
Rozumiem frustracje, ze musisz zmienic lek wbrew sobie, ale sprobuj sie do Tecfidery przekonac Oczko
Ja biore tabletki "w miare regularnie" - w pracy o 8 i o 20, max 1h spoznienia, ale od 10 dni jestem na urlopie i biore o 8 lub 11.30, a wieczorna dawke zarowno o 20, jak i 23.45 Duży uśmiech
Alkohol pije, zawsze bylam chlejusem strasznym, to teraz ograniczylam, ale nie zrezygnowalam. Chociazby wczoraj 3 piwa i 2 shoty (dlugi wieczor byl) Oczko Jem do sniadania i kolacji, ale zdarza sie tez bez posilku. Wczoraj wieczorem bez niczego, przedwczoraj do swiatecznego ciacha Uśmiech Ja nie lubie gotowac, wiec specjalne posilki to nie moja bajka.
Oczywiscie, wszystko trzeba z glowa i na spokojnie, po kolei sprawdzac swoj organizm, jakie jedzenie sluzy, jakie nie, czy trzeba z takim czy innym posilkiem tabletke...
Ja biore juz ponad 2 miesiace, 3 razy zapomnialam, zadnych dodatkowych skutkow ubocznych przez to nie odczulam. Ogolnie te, ktore mi "dokuczaly" - uczucie goraca i czerwienienie, z czasem sa coraz mniejsze. Przyzwyczailam sie, jak komus moj buraczek przeszkadza, to nie musi patrzec Oczko Sensacje zoladkowe na szczescie mialam tylko 2 razy, pewnie cos nierozsadnego zjadlam, ale wciaz nie wiem, co.

Bardzo sobie za to chwale Tecfidere, bo moje samopoczucie 2 miesiace trmu i teraz, to niebo a ziemia. Mniejsza meczliwosc, zanik drzen i dretwien, zaczynam zapominac, ze w ogole jestem chora Oczko

Glowa do gory i spokojnie z ta Tecfidera, wszystko jest dla ludzi! Uśmiech


RE: Tecfidera - Anka86 - 30-12-2016

Hej Areliee Uśmiech Uśmiech

Dzięki wielki za odpowiedź i słowa otuchy! Ja tak muszę sobie ponarzekać po prostu. Prawdę mówiąc nigdy nie pogodziłam się z diagnozą, którą usłyszałam w 2008 na II roku studiów. Ba! Jeszcze więcej wtedy imprezowałam, piłam i namiętnie paliłam papierosy (na szczęście rzuciłam za trzecim podejściem całkiem niedawno, oby na zawsze!) Wywracanie oczami

Super przeczytać, że tyle osób dobrze się czuje z Tecfiderą. Dam jej szansę! Uśmiech Pomimo, że zabawy z dietą to również nie moja bajka Oczko

Mufa pisała, że bierze o różnych porach, ja także spotkałam się z takimi opiniami na innym forum- zazwyczaj do śniadania i obiadokolacji lub ewentualnie kolacji. Gdzieś mignęła mi informacja, że minimalny odstęp między jedną o drugą dawką to 4 godziny. Zresztą zobaczę jak mój organizm reaguje. Czytałam, że najgorsze cyrki zaczynają się przy tej maksymalnej dawce, na którą mam niby przejść już po tygodniu.
Ciekawe...

No, ale nie mam wyjścia. Po 9 latach choroby (choć pierwsze objawy miałam w wieku lat 15) już nie choruję na zasadzie od rzutu do rzutu, ale odczuwam te "stare rzuty" co jakiś czas dość często.

Areliee raz jeszcze serdeczne dzięki i duuuuużo zdrówka w Nowym Roku Przytulanie
Ach i udanej zabawy oczywiście!  Duży uśmiech


RE: Tecfidera - Areliee - 30-12-2016

Uśmiech
Z tym odstępem między tabletkami, to raczej min. 8 h, bo można się max 4 h spóźniać (info od lekarza i z ulotki). Ja tych 8h pilnuje zawsze, ale z reguły jak się spóźnię wieczorem, to i rano się nieco spóźnię dla równowagi Oczko Nigdy żadnych nieprzyjemności z tego tytułu Uśmiech

Przejście na maksymalną dawkę po tygodniu to standard, jeśli będziesz źle znosiła mniejszą dawkę, to może Ci lekarz przedłużyć do 2 tygodni, ale to się nie zdarza często. Ja bym powiedziała, że pierwsze ~2 tygodnie na pełnej dawce są najgorsze, a potem się zaczyna z górki Oczko Ale to akurat baardzo indywidualna kwestia.

Tobie również udanej zabawy! I najlepszości na nowy rok! Uśmiech


RE: Tecfidera - Anka86 - 30-12-2016

Jeszcze 1 krótkie pytanie- jesli wychodzę na zabawę to ile godzin przed spożyciem alko bierzesz wieczorną/drugą dawkę?

Pozdrawiam i z góry dzięki za odp Uśmiech


RE: Tecfidera - mufa - 30-12-2016

Anka ja też gdzieś czytałam o tych 4 godz między tablketkami i tak kiedyś zrobiłam. Wtedy miałam jedyny raz to czerwienienie ale tylko tyle.

Odnośnie alko to ja biorę godz po ostatnim kiekiszku

Kieliszku Uśmiech


RE: Tecfidera - Anka86 - 31-12-2016

(30-12-2016, 21:27)mufa napisał(a): Anka ja też gdzieś czytałam o tych 4 godz między tablketkami i tak kiedyś zrobiłam. Wtedy miałam jedyny raz to czerwienienie ale tylko tyle.

Odnośnie alko to ja biorę godz po ostatnim kiekiszku

Kieliszku Uśmiech

Dzięki za odp! Uśmiech

Udanej zabawy już dziś i dużo radości w 2017 Uśmiech

Ja zaczynam Tec 2 stycznia. Słabo mi na samą myśl aż serce mi zaczyna kołatać Duży uśmiech  Już się z śmieję z siebie i tej paniki, bo cóż innego mi zostało ? Oczko


RE: Tecfidera - mufa - 31-12-2016

Anka będzie dobrze. Ja się tak naczytałam o skutkach ubocznych że też się bałam a tu nic się nie działo


RE: Tecfidera - Anka86 - 03-01-2017

No i stało się- 3 godziny temu wzięłam pierwszą dawke i.... NIC Duży uśmiech

Ale nie podniecam się za bardzo, bo za tydzień wchodzę na maksymalną dawkę.
Mimo to ciesze się, że nie mam jakiś większych rewolucji, oby tak dalej Uśmiech

Naczytałam się o skutkach ubocznych i już właściwie dostałam tych wszystkich objawów bez przyjmowania Tecfidery- ze stresu Oczko
Jak ten mój mąż ze mną wytrzymuje skoro nawet ja sama ze sobą nie potrafię? Oczko

Aaaa i niespecjalnie cackałam się ze śniadaniem- 1 bułka grahamka, wędlina drobiowa i ser twarogowy z olejem lnianym, czyli tak jak często jadam.

Pozdrawiam! Uśmiech