Forum Chorych na stwardnienie rozsiane
Krwiodawstwo - Wersja do druku

+- Forum Chorych na stwardnienie rozsiane (https://www.stwardnienierozsiane.info/forum)
+-- Dział: Życie codzienne z SM (https://www.stwardnienierozsiane.info/forum/forum-5.html)
+--- Dział: Codzienne sprawy a stwardnienie rozsiane (https://www.stwardnienierozsiane.info/forum/forum-36.html)
+--- Wątek: Krwiodawstwo (/thread-1794.html)

Strony: 1 2 3


Krwiodawstwo - WorkBorg - 20-01-2019

Jako ciekawostka, odnośnie średnio sprawnych zawodowo lekarzy, ostatnia brednia jaką na konferencji usłyszałem od neurologa z długoletnim stażem to to, że pacjenci z SMem nie mogą oddawać krwi.


RE: js65 - Anka - 20-01-2019

Mozemy? Bylam przekonana, ze nie


RE: js65 - WorkBorg - 20-01-2019

Jak najbardziej, nie ma ŻADNYCH MEDYCZNYCH przeciwwskazań do oddawania krwi przez osoby chore na SM. Przeciwwskazaniem mogą być niektóre terapie stosowane przy SM (np. Lemtrada), ale to już zupełnie inna bajka.

To, jak prawo polskie się ustosunkowuje do całej tej sytuacji, to jeszcze inna sprawa.

Medycznie - absolutnie, w stu procentach, żadnych przeciwwskazań (chyba, że stosowana jest terapia, która to uniemożliwia)


RE: js65 - speculum - 20-01-2019

@WorkBorg
Przyznam, że też założyłam, że nam nie wolno. Ja i tak mam bana za mikrogruczolaka, ale dobrze wiedzieć


RE: js65 - mufa - 20-01-2019

WorkBorg a to ciekawe co piszesz bo mi w Centrum krwiodawstwa w Krakowie powiedzieli że nie ma opcji żeby osoba chora na SM mogła oddac krew, tak samo jak zostać dawcą szpiku


js65 - hela - 20-01-2019

(20-01-2019, 18:46)mufa napisał(a): WorkBorg a to ciekawe co piszesz bo mi w Centrum krwiodawstwa w Krakowie powiedzieli że nie ma opcji żeby osoba chora na SM mogła oddac krew, tak samo jak zostać dawcą szpiku


Tez żyje w przekonaniu że nie mogę


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


js65 - WorkBorg - 20-01-2019

Medycznie - brak przeciwwskazań. To jak prawodawca polski się ustosunkowuje do tej kwestii i wrzuca wszystko do jednego wora to inna sprawa.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


RE: js65 - Beciaa05 - 20-01-2019

(20-01-2019, 19:19)hela napisał(a):
(20-01-2019, 18:46)mufa napisał(a): WorkBorg a to ciekawe co piszesz bo mi w Centrum krwiodawstwa w Krakowie powiedzieli że nie ma opcji żeby osoba chora na SM mogła oddac krew, tak samo jak zostać dawcą szpiku


Tez żyje w przekonaniu że nie mogę


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Ja również..mile zaskoczenie. Ja Przez 2 lata byłam honorowym dawca krwi ale od momentu diagnozy przestałam oddawac, bo byłam przekonana że nie moge. Co prawda nie rozmawiałam z nikim o tym temacie, po prostu tak sama z siebie pomyślałam że jestem chora zaczęłam leczenie to chyba muszę przestac oddawać , tak z  ciekawości zapytam lekarza przy najbliższej wizycie co powie Uśmiech


RE: js65 - agica - 21-01-2019

(20-01-2019, 22:51)Beciaa05 napisał(a): Ja również..mile zaskoczenie. Ja Przez 2 lata byłam honorowym dawca krwi ale od momentu diagnozy przestałam oddawac, bo byłam przekonana że nie moge. Co prawda nie rozmawiałam z nikim o tym temacie, po prostu tak sama z siebie pomyślałam że jestem chora zaczęłam leczenie to chyba muszę przestac oddawać , tak z  ciekawości zapytam lekarza przy najbliższej wizycie co powie Uśmiech

podziwiam Anioł  ja czasem mam problem z oddaniem krwi do badań, szczególnie jak trzeba bez jedzenia. zawsze pod ręką butelka z roztworem glukozy czeka Szczerbol
a ciekawe czy dawcą szpiku można zostać? Huh


RE: js65 - speculum - 21-01-2019

@agica - na stronie DKMSu piszą tak:

"Rejestracja w ODS Fundacji DKMS Polska może odbyć się jedynie w sytuacji, kiedy nie istnieją przeciwwskazania medyczne określone przez Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 12 marca 2010 roku oraz wytyczne określone przez Światową Organizację Dawców Szpiku (WMDA).

Zgodnie z wytycznymi, poniżej przedstawiono schorzenia bezwzględnie wykluczające z możliwości zostania Dawcą oraz wyjątki wymagające konsultacji medycznej:

1. CHOROBY UKŁADU SERCOWO - NACZYNIOWEGO, np. zawał serca, zatorowość płucna, migotanie przedsionków, przebyta zakrzepica, tętniak aorty.

Wyjątki wymagające konsultacji z lekarzem: arytmia, wady zastawkowe, nadciśnienie tętnicze lub inne.

2. CHOROBA NOWOTWOROWA - przebyta lub czynna (choroby u członków rodziny nie stanowią wykluczenia).

Wyjątki wymagające konsultacji z lekarzem: rak in situ szyjki macicy- wyleczony miejscowo.

3. CHOROBY ZAKAŹNE, np. HIV, HTLV, wirus zapalenia wątroby (WZW) typu B i C.

Wyjątki wymagające konsultacji z lekarzem: każde inne przewlekłe lub niewyleczalne zakażenie oraz objawy sugerujące choroby zakaźne.

4. TRANSPLANTACJE włącznie z zastosowaniem materiałów biologicznych, w tym allogenicznych, ksenogenicznych, np. biorcy przeszczepów rogówki, twardówki, opony twardej, zastawki sercowej, nerki lub innych narządów.

Wyjątki wymagające konsultacji z lekarzem: transplantacje z zastosowaniem tworzyw pochodzenia syntetycznego lub z wykorzystaniem tkanek własnych.

5. CHOROBY AUTOIMMUNOLOGICZNE, np. wrzodziejące zapalenia jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna, miastenia, stwardnienie rozsiane, ostre rozsiane zapalenie mózgu i rdzenia, łuszczycowe zapalenie stawów, choroba Gravesa-Basedova, niedokrwistość autoimmunohemolityczna, choroby tkanki łącznej.

Wyjątki wymagające konsultacji z lekarzem: zapalenie tarczycy Hashimoto, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry i inne.

6. CHOROBY UKŁADU NERWOWEGO, np. zaburzenia ruchowe (choroba Parkinsona, choroba Huntingtona), choroby złącza nerwowo-mięśniowego, choroba Creutzfeldta- Jakoba, zaburzenia napadowe (np. epilepsja).

Wyjątki wymagające konsultacji z lekarzem: neuropatie obwodowe (np. porażenie nerwu promieniowego)i, operacje/poważne urazy głowy.

7. CHOROBY KRWI I SZPIKU: talasemia, sferocytoza, anemia aplastyczna, hemofilia oraz zaburzenia krzepliwości krwi (np. trombofilia).

Wyjątki wymagające konsultacji z lekarzem: małopłytkowość w dzieciństwie, niedokrwistość niedoborowa, umiarkowane zaburzenia w morfologii krwi.

8. ZABURZENIA PSYCHICZNE: schizofrenia, zaburzenia afektywne dwubiegunowe, zaburzenia osobowości i zaburzenia zachowania osób dorosłych.

Wyjątki wymagające konsultacji z lekarzem: depresja, neurastenia.

9. CHOROBY ENDOKRYNOLOGICZNE: nadczynność tarczycy, cukrzyca, choroba Cushinga.

Wyjątki wymagające konsultacji z lekarzem: niedoczynność tarczycy, zespół policystycznych jajników, insulinooporność, leczenie hormonem wzrostu w przeszłości, hiperprolaktynemia.

10. INNE CHOROBY, TAKIE JAK: wielotorbielowatość nerek, jaskra, osteoporoza, liczne rozległe zabiegi operacyjne zwłaszcza w znieczuleniu ogólnym (więcej niż 3) z wyjątkiem cesarskich cięć, urazy wielonarządowe.

Wyjątki wymagające konsultacji z lekarzem: astma oskrzelowa, alergie, dyskopatia, zwyrodnienia kręgosłupa.

11. LEKI: leki wpływające na układ krwiotwórczy, cytostatyki, środki immunosupresyjne.

Wyjątki wymagające konsultacji z lekarzem: inne leki stosowane przewlekle (na stałe).

12. UZALEŻNIENIA: alkohol, narkotyki, leki

Wyjątki wymagające konsultacji z lekarzem: wieloletni okres trwałej abstynencji bez rozpoznania narządowych powikłań uzależnienia

Jeżeli cierpisz na schorzenie wymagające konsultacji z lekarzem lub po zapoznaniu się z powyższymi informacjami w dalszym ciągu masz wątpliwości czy Twój stan zdrowia pozwala na rejestrację w bazie potencjalnych Dawców komórek macierzystych napisz do nas na adres medyczne@dkms.pl

Szczegółowe informacje można uzyskać kontaktując się telefonicznie z biurem Fundacji pod numerem +48 22 882 94 00."