Forum Chorych na stwardnienie rozsiane
Karmienie piersią / a Lek Copaxone - Wersja do druku

+- Forum Chorych na stwardnienie rozsiane (https://www.stwardnienierozsiane.info/forum)
+-- Dział: Życie codzienne z SM (https://www.stwardnienierozsiane.info/forum/forum-5.html)
+--- Dział: SM i rodzicielstwo (https://www.stwardnienierozsiane.info/forum/forum-37.html)
+--- Wątek: Karmienie piersią / a Lek Copaxone (/thread-1629.html)

Strony: 1 2 3 4


Karmienie piersią / a Lek Copaxone - Tommi - 14-11-2018

Witam wszystkich,

U mojej żony zdiagnozowano SM, i od roku jestesmy na leku Copaxone.
Jak zapewniali nas lekarze lek ten jest bezpieczny i dopuszczony do stosowania podczas ciąży (od niedawna w Polsce - wczesniej byl juz dopuszczony podczas ciazy np. w Izraelu) 

Borykamy sie z nastepujacym pytaniem na kt. lekarze nie potrafią jednoznacznie odpowiedzieć:
-czy bezpieczne jest karmienie piersią nowonarodzonego dziecka przy leku copaxone?
-może ktoś ma doświadczenie w tej materii?


Pozdrawiam
Tom


RE: Karmienie piersią / a Lek Copaxone - WorkBorg - 14-11-2018

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4757692/

Copaxone - No data, probably compatible. Large MW of 4,700 to 13,000 Daltons likely prohibits entry into breast milk. Toxicity unlikely


RE: Karmienie piersią / a Lek Copaxone - Tommi - 14-11-2018

No właśnie... brak danych.. pawdopodobnie zgodny.. oraz nie posiadamy danych na temat przenikania cząsteczek leku wraz z mlekiem matki.
Ale nikt jednoznacznych badan nie przeprowadził..

Brak przeciwwskazań, ale niesugerowany - ehhh...Bądź tu mądry i pisz wiersze.. Huh 

Może ktoś ma jakieś doświadczenie związane z braniem leku i kwestią karmienia dziecka..?


RE: Karmienie piersią / a Lek Copaxone - igreeeczka@wp.pl - 14-11-2018

Hej ja brałam copaxone do 5 miesiąca ciąży, rodzę już niebawem ale mój neurolog powiedział że mogę karmić max 3 miesiące a później muszę przyjechać na włączenie leku więc chyba do końca to nie jest bezpieczne w czasie karmienia.


RE: Karmienie piersią / a Lek Copaxone - Joanna82 - 15-11-2018

Hej, ja brałam copaxone do 8 czy 9 tygodnia ciąży. Odstawiłam za względu na coraz gorsze reakcje skórne, chociaż też powiedziano mi, że mogę spokojnie brać całą ciążę. Mój synek urodził się 2 listopada, zdrowiutki duży chłopak.
Zaraz po porodzie miałam wrócić do terapii copaxone. Mieszkam w Niemczech, tutaj zaproponowano mi nawet przebadane mojego mleka, jednak po dłuższej rozmowie z moim neurologiem, stwierdziłam, że poczekam do końca karmienia i przejdę na tecfiderę.  Mój przebieg choroby jest na szczęście bardzo łagodny, mam nadzieję, że doczekam w dobrym stanie. 
Przy okazji, igreeeczka, pozdrawiam, u Ciebie już też chyba niedługo?


RE: Karmienie piersią / a Lek Copaxone - igreeeczka@wp.pl - 16-11-2018

Tak u mnie już niebawem rozwiązanie czekam cierpliwie Oczko rodzilas naturalnie czy przez cesarskie cięcie? Jak się czujesz po porodzie ?


RE: Karmienie piersią / a Lek Copaxone - Tommi - 16-11-2018

Witam,
dziekuje za zainteresowanie tematem. My rodzimy za okolo tydzień, stad nasilenie wątpliwości odnośnie karmienia przy leku.

Dziekuje za Wasze odpowiedzi - każda informacja jest cenna. Jak widac po postach Joanna82 i igreeeczka zdecydowaliscie sie na odstawienie leku w dluzszym okresie. Żona brała copaxone w zasadzie przez całą ciążę , neurolog mowiła ze jest bezpieczny dla dziecka, natomiast nie mowi jednoznacznie o bezpieczenstwie karmienia .

Joanna82 - szkoda ze nie przeprowadzili w Niemczech badan mleka o ktorym pieszesz, mielibyśmy sprawe bardziej naświetoną i to z pierwszej ręki.

Każdy ma swojego neurologa - i tyle ilu specjalistów tyle różnych opinii , niestety nikt tu nie portafi wypowiedzieć się na temat 100% bezpieczeństwa przy karmien dziecka.


Kontaktowaliśmy sie z Instytutem Karmienia Piersią w Toronto (International BreastFeeding Centre) - link dla zainteresowanych:
https://ibconline.ca/
Poza promowaniem karmienia piersią zajmuja się także badaniami leków i ich wpływem/przenikaniem m.in. do mleka matki. Dostaliśmy odpowiedź że lek jest bezpieczny dla dziecka gdyż cząsteczki są duże i nie przenikają do mleka matki.
...Jednak rodzą się wątpliwości czy nie odstawić go choć na miesiąc lub kwartał...


RE: Karmienie piersią / a Lek Copaxone - Joanna82 - 16-11-2018

Tommi,  ja osobiście mogłabym być królikiem doświadczalnym,  ale na dziecku nie chciałam nic próbować. To badanie mleka było by przeprowadzone w klinice w Bochum.  Oni prowadzą rejestr ciąż u kobiet z sm, dzwonili do mnie kilka razy w czasie ciąży, pytali o przebieg i tak dalej, zbierają dane i prowadzą statystyki. Ta pani doktor, z którą zawsze rozmawiam przez telefon powiedziała mi dokładnie to samo, że lek jest bezpieczny w czasie karmienia, bo cząsteczki są za duże i nie przechodzą do mleka. Jednak decyzja należy do was, badania jakieś tam są na ten temat, ale jeszcze niezbyt obszerne i jak zapytałam czy statystyczna większość karmi przy copaxone,  to usłyszałam, że nie.
Igreeeczka, poród naturalny, całą  ciążę i teraz czuję się dobrze (odpukać). Na szczęście mały grzeczny, więc nie jestem jakaś ekstremalnie zmęczona


RE: Karmienie piersią / a Lek Copaxone - WorkBorg - 16-11-2018

Generalnie - z biochemicznego punktu widzenia, copaxone jest bezpieczny przy karmieniu.

Natomiast - decyzja zawsze należy do rodziców i -- przede wszystkim -- do osoby chorej.


RE: Karmienie piersią / a Lek Copaxone - elina - 28-11-2018

(14-11-2018, 21:24)igreeeczka@wp.pl napisał(a): Hej ja brałam copaxone do 5 miesiąca ciąży, rodzę już niebawem ale mój neurolog powiedział że mogę karmić max 3 miesiące a później muszę przyjechać na włączenie leku więc chyba do końca to nie jest bezpieczne w czasie karmienia.

@igreeeczka czy mogę zapytać jak dzieciatko po stosowaniu copaxone w ciąży? Czy wszystko w porządku? Stoję przed podjęciem decyzji czy brać copaxone  przed zajściem i podczas ale strasznie się boje....